بحران آب شرب در جیرنده

جیرنده جزء 4 شهر کوچک کشور است که آب شرب آن جیره بندی است

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
jirande_mihanblog_com2

 

 

 

 

 

 

جيره بندي كشوري آب

هر سال و با آمدن تابستان و آغاز موج گرما زمزمه جيره بندي آب و برق به گوش مي رسد.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب كشور از دستور تامين 300ميليارد توماني رييس جمهور براي حل بحران كم آبي خبر داد. وي با بيان اينكه با دستور ويژه رييس جمهور، اختصاص 300 ميليارد تومان براي تامين آب شهرهاي داراي تنش به جريان افتاده است، از مطالعه طرحي خبر داد كه در صورت نهايي شدن، جداسازي آب شرب از آب بهداشتي در دستور كار قرار خواهد گرفت.

حميد رضا جانباز در پاسخ به اين سوال كه در بودجه سال جاري اعتباري كه براي جبران و تامين آب شهرهاي داراي تنش آبي در نظر گرفته شده نسبت به پارسال كاهش يافته است گفت: سالانه در بودجه اعتباري براي شهرهاي داراي تنش آبي ديده مي شود كه امسال با توجه به اينكه وضعيت تامين آب در 12 كلانشهر كشور حادتر شده است، رييس جمهور دستور اختصاص اعتباري جداگانه براي تامين آب شهرهاي داراي تنش آبي صادر كرده است.

جانباز اضافه كرد: مجوز دستور رييس جمهور را اخذ كرده ايم و در حال پيگيري آن از معاونت نظارت راهبردي براي تخصيص اين اعتبار هستيم تا مشكل تامين آب شهرهاي داراي تنش آبي را حل كنيم.

وي با اشاره به اينكه در روستاها نيز براي تامين آب وضعيت مطلوبي نداريم ادامه داد، با توجه به كمك هاي مجلس در تخصيص اعتبارات ملي به بخش آب و فاضلاب روستايي در حال پيگيري مواد 10 و 12 كه موضوع آن خشكسالي است هستيم تا به روستاها نيز تخصيص اعتبار بدهند تا علاوه بر مساله كمبود آب در شهرها به كمبود آب در روستا نيز توجه داشته باشيم.

مساله قطع آب تنها متوجه پايتخت نيست. در حال حاضر چهار شهر كوچك كه مصرف آب آنها 24 ليتر در ثانيه است جيره بندي آب دارند و البته اين شهرها روستاهايي بودند كه به تازگي به شهر تبديل شده اند و معمولاهم صعب العبور هستند. اين شهرها كه جيره بندي آب دارند: جيرنده در گيلان، جوزن در كرمان، روئيدر و سيريك در هرمزگان هستند. اما به نظر مي رسد سهميه بندي آب تنها به شهر هاي كوچك مربوط نمي شود. 

 منبع: اعتماد

پنجشنبه ، 8 خرداد 1393

——————————————————————————

ایلنا: مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گیلان با تاکید بر این که سال گذشته در سایت وزارت نیرو، دو شهر جیرنده و بره سر رودبار در ردیف شهرهای بحرانی آب شرب قرار داشت، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته ساکنان بره سر این شهرستان، دارای آب شرب 24 ساعته شدند ولی هم چنان وضعیت آب شرب شهر جیرنده بحرانی است.

، یاد آورشد: سال گذشته در سایت وزارت نیرو 2 شهر جیرنده و بره سر شهرستان رودبار، علی رغم این که استان گیلان از نعمت بارندگی بالا نسبت به کل کشور برخوردار است، در ردیف شهرهای بحرانی از لحاظ نداشتن آب شرب قرار داشت. به گفته روشن روان ، جا انداختن این مطلب در وزارت خانه و مدیران ارشد کشوری که تصورشان از گیلان، رشت، انزلی و شهرهای حاشیه دریای خزر است، سخت بود و این در حالی است كه هم اکنون برخی از مناطق این استان، دچار معضل آب هستند.

عضو شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق گیلان با بیان این که شرکت آبفای شهری این استان هم اکنون در بسیاری از مناطق رودبار در حال انجام پروژه های عمرانی سنگین است، متذکر شد: بره سر رودبار از جمله شهرهایی بود که چندین حلقه چاه برای این منطقه حفر و هم چنین یک مخزن هزار متر مکعبی آب احداث شده است.

روشن روان، ابراز کرد: ساکنین بره سر رودبار در گذشته در طول شبانه روز فقط 2 ساعت از نعمت آب شرب برخوردار بودند. هم اکنون در تمام 24 ساعت، دارای این نعمت الهی هستند، که بروز این امر یکی از نقاط اصلی عملکرد آب و فاضلاب شهری گیلان در بخش شهرهای بحرانی است.

وی اضافه کرد:حل مشکل بحران آب شرب جیرنده رودبار که از جمله شهرهای دارای اختلاف ارتفاعات بسیار بالایی گیلان هست جزو برنامه های امسال شرکت آب و فاضلاب شهری استان است که این شهر را از مشکل نداشتن آب شرب خارج کند.

پایان پیام
ایلنا:(خبرگزاری کار ایران) 93/3/6
  

نوشته شده توسط umran در شنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۲ ق.ظ

دیدگاه


1 + = 8