- پایگاه اطلاع رسانی بخش عمارلوی شهرستان رودبار - http://ammarlou.ir -

سابقه فرهنگی بخش عمارلو و شهر جیرنده

Posted By farabi On ۲۱,مرداد,۱۳۹۳ @ ۸:۴۳ ق.ظ In اخبار,تاریخ,جیرنده,دانشگاه علمی و کاربردی,علمی و آموزشی,عملکرد ادارات و نهادها,فرهنگ و آداب رسوم,مدارس | No Comments

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32

به گزارش سرویس وبلاگستان عمارلو [1]،جناب اقای حشمت گلی در وبلاگ خود نوشت:

سابقه فرهنگی جیرنده :

  اولین مکتب خانه در سال 1298 شمسی در جیرنده دایر بود و مردم این دیار به سبک قدیم بیشتر علوم دینی و علوم قدیمه و قرآن را می آموختند، بزرگانی چون ابوالحسن جان محمدی حسینی (معروف به سید بلنده ) و  حاج نعمت اله ایرانخواه، ملا محمد، ملا میرزا سهراب، ملا حمداله گلی و ملارفیع توکلی و ملا برارک و ملا قاسم و … به بچه های جیرنده تدریس می کردند. معلم های قدیم برای یاد دادن کتاب درس از هر نوع تنبیهات دریغ نمی کردند، بقول بعضی بزرگان، درس می خواندند که سربازی نروند.

97384494554113839043.jpg
                                         عکس بالا دانش آموزان سالهای 1340
    

نخستین مدرسه دولتی در سال 1319 به نام آموزشگاه جامی در جیرنده دایر شد که بعدها به نام مدرسه میرزاکوچک خان نام گذاری شد، آموزشگاه راهنمایی در سال 1325 در جیرنده تأسیس و نام فعلی آن مدرسه پسرانه آیت اله طالقانی، آموزشگاه دخترانه به نام فاطمیه مشهور است. نخستین دبیرستان در جیرنده سال 1336 تأسیس و الآن به نام شهید یزدان آبیار و مهندس صانعی می باشد، مدرسه هنرستان در سال 1375 هم پسرانه هم دخترانه در جیرنده باز گشایی شد. اولین اداره آموزش و پرورش منطقه عمارلو در سال 1364 در جیرنده بصورت رسمی  شروع بکار کرد. قبل از آن نمایندگی اداره آموزش و پرورش در جیرنده مستقر بود.

gpic6_3 [2]

آموزش و پرورش یکی از مهمترین دستگاه هایی است که بزرگترین سرمایه جامعه یعنی سرمایه انسانی را در اختیار دارد و به همین جهت در تبادل ارزشها و پیوند فرهنگ اصیل انقلاب به نسلهای بعد رسالتی عظیمی دارد. و به همین جهت؛ توجه به مسایل پرورشی و تربیتی و ترویج آموزه های دینی، سیاسی، اجتماعی دانش آموزان و همچینین توجه امور اداری، رفاهی و معشیتی فرهنگیان بخشی از وظایف مهم این دستگاه فرهنگی، پرورشی و آموزشی است.

gpic6_1 [3]

آموزش و پرورش منطقه عمارلو  با پیگیری جمعی از معتمدین و فرهنگیان منطقه و  با داشتن 12500 نفر دانش آموز و  بیش از 700 نیروی فرهنگی(در دو بخش عمارلو و خورگام) در سال 1364 در جیرنده  تأسیس یافت. اما به علت مهاجرت بی رویه از روستاها به شهرهای بزرگ (بدلایل متعدد) تا سال 1391 تعداد دانش آموزان  دو منطقه عمارلو و خورگام تعداد دانش آموزان به 2500 نفر تقلیل یافت و  تعداد نیروهای فرهنگی تاحد 350 نفر رسید.

هم اکنون در جیرنده؛ 2 مدرسه ابتدایی، 2 مدرسه راهنمایی، 2 هنرستان کاردانش و 2  آموزشگاه پیش دانشگاهی، 2 دبیرستان ( پسرانه مهندس صانعی و دخترانه شبانه روزی راه زهرا جیرنده) دایر است.

gpic6_2 [4]

مرکز علمی کاربردی البرز فاراب عمارلو با همت پروفسور محمدنژاد در سال 1389 در شهر جیرنده تأسیس شد. هم اکنون این مرکز با داشتن بیش از 300 دانشجو در رشته های امور تعاون، IT (فناوری اطلاعات)، نرم افزار، حسابداری، برق،گیاه شناسی و …  در حال فعالیت است.

کتابخانه های عمومی جیرنده و کلیشم  نیز در سال 1370 در شهر جیرنده و روستای کلیشم دایر شدند.

اولین کتابفروشی و نوشت افزار نیز درسال 1365 در جیرنده توسط آقای حشمت گلی با مجوز اداره ارشاد اسلامی تأسیس شد.

——————————————————–

ammarlou.ir  از کلیه علاقه مندان بویزه از فرهنگیان محترم  درخواست می شود تا در تکمیل و تصحیح این اطلاعات  ما را یاری فرمایند.

افرادی هم که اسناد و یا تصاویری در این زمینه دارند می توانند جهت درج و نمایش به این پایگاه ارسال فرمایند.


Article printed from پایگاه اطلاع رسانی بخش عمارلوی شهرستان رودبار: http://ammarlou.ir

URL to article: http://ammarlou.ir/?p=11330

URLs in this post:

[1] عمارلو: http://ammarlou.ir

[2] Image: http://ammarlou.ir/wp-content/uploads/2014/08/gpic6_3.jpg

[3] Image: http://ammarlou.ir/wp-content/uploads/2014/08/gpic6_1.jpg

[4] Image: http://ammarlou.ir/wp-content/uploads/2014/08/gpic6_2.jpg

Copyright © 2013 Ammarlou.ir. All rights reserved.