خطر خالی شدن بخش عمارلو از جمعیت

نگاهی مقایسه ای به جمعیت بخش عمارلو در سرشماری سال ۸۵ و ۹۰

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
Jamiat

 

 

 

 

 

الف) مقدمه

 بخش عمارلوی فعلی در گذر زمان و فراز و نشیب‌های تاریخی علی‌رغم وجود استعدادهای بالقوه به دلایل: ۱- دور ماندن از راه های اصلی ۲- عدم توجه کافی به رفع محرومیت‌های اساسی ۳- عدم برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در راستای تولید، اشتغال و ایجاد زیرساخت‌ها و مراکز صنعتی ۴- عدم تقویت صنایع و فعالیت‌های روستایی ۵- ترویج و ترغیب زندگی شهرنشینی و کاهش زاد و ولد (در سطح کلان) ۶- زلزله خانمان‌سوز ۳۱ خرداد سال ۱۳۶۹ و پیامدها و آثار مخرب اولیه و ثانویه آن ۸- نبود امکانات رفاهی و در نتیجه آن مهاجرت یک طرفه جمعیت به‌ویژه جوانان جویای کار و تحصیل از بخش عمارلو (اغلب به استان‌های قزوین – البرز – تهران) همانند یک بیمار وارد مرحله کما شده است. به‌طوری که با مقایسه وسعت و جمعیت فعلی بخش عمارلو با گذشته نه چندان دور تقریباً می‌توان گفت اگر اقدامات کوتاه‌مدت و برنامه‌های بلندمدت اجرا نگردد؛ در آینده نزدیک اکثر روستاهای آن خالی از سکنه خواهد شد.               

  منطقه‌ای که علی رغم توسعه نیافتگی هایش استعدادهای فراوانی برای رفع محرومیت‌ها و افزایش تولید و توسعه پیشرفت آن وجود دارد از جمله: *آب و هوای مناسب به‌ویژه در بخش جنوبی و حاشیه رودخانه شاهرود *مراتع و مناظر دل انگیز و مناطق ییلاقی خوش آب و هوا * چشمه‌های آب معدنی * روستاهای گردشگری داماش، انبوه و مناطق دوسلان، خلشکوه و … *وجود اثر طبیعی و فراملی گل نادر و منحصربه‌فرد سوسن چلچراغ *گیاهان دارویی مختلف *زمینه‌های مناسب پرورش دام، طیور، زنبورداری، پرورش ماهی و تولید انواع محصولات زراعی و باغی و گیاهان دارویی*امکان استفاده از انرژی باد *ذخایر معدنی متعدد و از همه مهم‌تر بقاع متبرکه و اماکن زیارتی و …

      همه اینها استعدادهای نهفته و بالقوه ای هستند که اگر با مطالعه و نگرش کارشناسی و با برنامه‌ریزی و فرهنگ سازی مناسب قرین شود و باهمت و همدلی مردم و مسئولین معطوف گردد؛ به‌طور قطع یقین موجب پیشرفت، تحول و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه و همچنین موجب کاهش بسیاری از ناهنجاری‌هایی که امروزه جوامع شهری و روستایی و جوانان ما به آن مبتلا گردیده‌اند؛ خواهد شد. انشاء ا…

آمار تحلیلی و تفکیکی نهایی بخش عمارلو در سرشماریهای اخیر1 آمار تحلیلی و تفکیکی نهایی بخش عمارلو در سرشماریهای اخیر2

ب) مقایسه آمار

 • جمعیت از شاخص‌های مهم در تحلیل وضعیت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی است که در تحلیل جمعیت شناسی با عناوین وقایع چهارگانه جمعیتی تولد و مرگ و ازدواج و طلاق و نیز در مباحث مربوط به مهاجر فرستی و مهاجر پذیر بودن بررسی می‌شوند.
 • در اختصاص بودجه‌ها و تسهیلات و امکانات نیز شاهد نقش آفرینی جمعیت به عنوان عامل تاثیرگذار هستیم، هر چند شاخص‌های مساحت و نرخ‌های اقتصادی و میزان توسعه یافتگی و توانمندی‌های آن هم مورد توجه قرار می‌گیرند.

با بررسی سرشماری سال ۱۳۹۰ و مقایسه آن با سرشماری سال ۱۳۸۵ شاهد کاهش جمعیت در بخش عمارلو هستیم.جمعیت بخش عمارلو در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸ هزار و ۳۲۲ نفر با تعداد خانوار ۲ هزار و ۳۵۵ بوده است که در سرشماری سال ۱۳۹۰ شاهد جمعیت ۶ هزار و ۹۶۰ نفر و تعداد ۲ هزار و ۳۹۸ خانوار هستیم.

البته بعد از سرشماری سال ۹۰ بویژه در سال ۹۳ نمودار مهاجرت جوانان از بخش عمارلو و مرکز بخش سیر عمودی داشته است.
کاهش جمعیت در بخش عمارلو به دلایل مختلفی بستگی دارد که دوری از مرکز استان و نبود مراکز اشتغال جزء مهم ترین عوامل است ،کمبود امکانات رفاهی و خدماتی و مشکلات مربوط به زیر ساخت‌ها برای اجرایی شدن طرح‌های اقتصادی و عمرانی گسترده و نیز پیری جمعیت از جمله آن دلایل است.

 • با توجه به نبود امکانات مناسب اشتغال،بهداشت،آموزش،حمل و نقل و غیره روند مهاجرت در سالیان گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است.بنا براین شاهد کاهش ازدواج و تولد  همراه با فوت افراد ساکن در بخش عمارلو هستیم.

به طور مثال اگر به لیست عروسی های روستای انبوه نگاه کنیم بیشتر این عروسی ها در شهرهای بزرگ می باشد.( پیوند )

 •  طبق آمار سال۹۰ میزان فرزند آوری در شهرستان رودبار ۱٫۳ بوده که در بخش عمارلو  کمتر از این است.
 • در سال ۱۳۸۵ بعد خانوار (میانگین تعداد اعضای خانوار) ۳/۵۳ نفر بوده که در سال ۱۳۹۰ این عدد به ۲/۹ نفر کاهش پیدا کرده است.
 • تعداد خانوارها در سرشماری ۹۰ نسبت به سرشماری ۸۵ در شهر جیرنده، دهستان جیرنده و روستای کلیشم زیادتر شده است. اما تعداد خانوارهای روستاهای دهستان کلیشم (بغیر از مرکز دهستان) کاهش یافته است.
 •  در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۵ تعداد خانوارهای بخش عمارلو ۱/۸۳ درصد و تعداد جمعیت آن ۱۶٫۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است.
 • تعداد کاهش جمعیت در دهستان کلیشم نسبت به دهستان جیرنده بیشتر است.
 • همچنین تعداد کاهش آمار مردان بیشتر از تعداد کاهش آمار زنان است. بویژه در دهستان کلیشم.

کاهش و یا افزایش این ارقام نیاز به تجزیه و تحلیل کارشناسی دارد. اما عمده دلایل آن ۱- کاهش مهاجرت جوانان و خانواده ها برای اشتغال، تحصیل و رفاه اعضای خانواده به استانهای دیگر ۲- کاهش میزان زاد و ولد ۳- افزایش سن ازدواج ۴- افزایش میانگین سن سالخوردگان ۵-  … در منطقه است.


تشریح عوامل کاهش جمعیت در بخش عمارلو

۱-    نبود درآمد مناسب و اشتغال پایدار: در بخش عمارلو در گذشته نه چندان دور دارای منابع اشتغالزایی مختلفی بود که از استان های دیگر نیز در این بخش حضور پیدا می‌کردند.

۲-    کمبود امکانات رفاهی و خدماتی، بهداشتی، آموزشی و … و کم آبی در بخش کشاورزی و آشامیدن و عدم اجرای طرح های آب رسانی و کوهستانی بودن بخش عمارلو همچنین مشکل اشتغال و توسعه نایافتگی از مهم‌ترین علل مهاجرت و کاهش جمعیت است. عدم گازرسانی بر مهاجرت از این بخش افزوده است.

۳-    خرابی جاده های مواصلاتی بخش عمارلو .

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ اگر اقدامات کوتاه‌مدت و برنامه‌های بلندمدت اجرا نگردد؛ در آینده نزدیک اکثر روستاهای بخش خالی از سکنه خواهد شد.  و در نتیجه ….       
 

 برای چاپ آمار تحلیلی و تفکیک شده بخش عمارلو پیشنهاد می شود از فایل pdf زیر استفاده شود.

آمار تحلیلی بخش عمارلو در سرشماریهای۸۵ و ۹۰

 

  

نوشته شده توسط farabi در چهارشنبه, ۰۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

دیدگاه


3 + 3 =