جشنواره بازیهای بومی و محلی موجب انتقال ارزشها، باورها و سنت های خوب به نسلهای بعدی می شود.

گزارش و تصاویر جشنواره بازیهای بومی و محلی شهرستان رودبار در داماش

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
1

 

 

 

 

 

جشنواره بازیهای بومی و محلی شهرستان رودبار با همت اداره ورزش و جوانان شهرستان رودبار، هیأت ورزشهای بومی و محلی شهرستان رودبار، شورای اسلامی و شهرداری جیرنده، نمایندگی اداره ورزش و جوانان عمارلو، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عمارلو، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی و اعضای هیأت های ورزشی  بخش عمارلو و با شرکت ورزشکاران وعلاقه مندان به این بازیها، با حضور جمعی از اصحاب رسانه های گروهی شهرستان رودبار واستان گیلان و با اجرای پرنشاط  هنرمند گرامی سیدمرتضی جلوه مجری صداوسیمای مرکز گیلان در صبح روز جمعه 93/6/28 در روستای گردشگری داماش برگزارشد. 

در این جشنواره ورزشکاران و هنرمندان بخش عمارلو تعدادی از ورزشهای سالم و پرهیجان خود را به معرض نمایش  گذاشتند. در پایان مراسم نیز به هنرمندان، ورزشکاران و گروه های ورزشی  جوایزی به رسم یادبود و خاطره اهداء شد.

لازم به ذکر است گزارش این بازیها علاوه بر روزنامه ها و پایگا ههای خبری اینترنتی و بخشهای خبری شبکه باران و شبکه خبر مستند کامل آن در برنامه صبح و نشاط شبکه تلویزیونی استان گیلان در هفته دوم مهرماه پخش گردد.

تصاویر و اسامی بازیها در ذیل همین مطلب آمده است.برای مشاهده تصویرهای مربوطه روی هریک از پیوندهای زیر کلیک کنید تصاویر در سربرگ جدیدی قابل رویت خواهد بود.

 *- گزارش خبری شبکه باران

 

 1- آغاز جشنواره

 

2- چیدن نمادین پشم گوسفند  – داماش

 

3- الا کلنگ – داماش

 

4- طناب کشی – جیرنده – داماش – سنگرود – تاکستان

 

5- بیشتر زن – پاکده

 

6- چوب بازی انبوه

 

7- قیش بازی انبوه – خرمکوه

 

8- کشتی محلی – انبوه

 

9- لافند بازی – غرب گیلان

 

10- چهار توپ – خرمکوه

 

11- نوازندگی ویلن توسط هنرمند گرانقدر ذکریا قربانی از یکنم

 

12- مسابقه جالب دو و میدانی با گونی بین کودکان

 

13-رقص کردی از لوشان و روستاهای مختلف بخش عمارلو

 

14- اهدای جوایز

—————————————————————-

گزارش جلسه هماهنگی

برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی

شهرستان رودبار در داماش

جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی شهرستان رودبار با حضورلاجوردی بخشدار عمارلو، قدسی معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان رودبار، کوهی رییس هیأت ورزشهای بومی و محلی شهرستان رودبار و مهرگانفرد رییس شورای اسلامی شهر جیرنده و احمدپورعضو شورای اسلامی شهر جیرنده، بلوری شهردار جیرنده، بابک احمدپور مسئول نمایندگی اداره ورزش و جوانان عمارلو،عزیزپور سرپرست پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عمارلو و با شرکت دهیاران بخش عمارلو در ساعت 13 روز یکشنبه 93/6/23 در محل بخشداری تشکیل شد.

در این جلسه علی لاجوردی بخشدار عمارلو با تأکید بر اهمیت برگزاری این جشنواره افزودند؛

  • ورزشهای بومی و محلی بستر خیلی از رشته های ورزشی است.
  • چنین جشنواره هایی موجب انتقال ارزشها، باورها و سنت های خوب به نسلهای بعدی می شود.
  • هر ورزش و یا حرکت ورزشهای بومی و محلی خود یک نکته در خود نهفته دارد،همانند: همکاری اجتماعی،  مهارت و انتقال مهارت، گذشت، ایثار، شادی، هیجان و …
  • ورزش از عوارض و آثار سوء جسمانی و روانی ناشی از بازیهای اینترنتی جلوگیری می کند.
  • لذا هرچه قدر در این زمینه  گام برداریم باز هم کم است.
  • هرچند کار فرهنگی کردن دشوار و هزینه بردار است؛ اما کار فرهنگی را نباید از منظر اقتصادی نگریست. چرا که کار فرهنگی یک کار زمینه ای است. هرچه قدر هزینه و تلاش کنیم، همان اندازه برداشت می کنیم.
  • ایشان از دهیاران، شوراها و ادارات درخواست نمودند تلاش خود را برای با شکوه برگزار نمودن این جشنواره بکار ببرند تا انعکاس خوبی در رسانه ها داشته باشد و معرف فرهنگ و آداب رسوم بخش و شهرستان ما باشد.

در این جلسه مقرر شد هر دهیاری و شورای اسلامی حداقل 3 تا از بازیهای بومی و محلی روستای خود را در جشنواره ارائه دهد.

از جمله:

  • پارودبار: چوب بازی – رقص کردی – پشتاش – …
  • خرمکوه: چهار توپ – قیش بازی – …
  • انبوه: کشتی محلی – تورنه بازی – چوب بازی – …

همچنین مقرر شد بازی رده بندی فوتبال مسابقات جام شهدای عمارلو در داماش در عصر روز پنج شنبه 93/6/27  و مسابقه فینال هم در عصر روز جمعه 93/6/28  برگزار شود.

 

 

جشنواره بازیهای بومی و محلی داماش

 DSC_0342 DSC_0333 DSC_0334 DSC_0335 DSC_0336 DSC_0339 DSC_0340 DSC_0341

  

نوشته شده توسط umran در شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷ ب.ظ

دیدگاه


+ 7 = 10