24 و 25 مهرماه زمان تعیین شده برای مراسم انارچینی در نوده و انبوه

24و 93/7/25 تاریخ مراسم انار چینی روستاهای انبوه و نوده فاراب

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32

 

 

 

 

 

 

 

 بنا بر اعلام شورای اسلامی روستای نوده فاراب  روز های پنج شنبه 93/7/24 و جمعه 93/7/25 بعنوان زمان و تاریخ انار چینی  تعیین شده است.

 همچنین بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی انبوه (http://anbooh.persianblog.ir)   تاریخ انار چینی انبوه روز جمعه  ۹۳/۷/۲۵ تعیین شده است.

   انبوه

13910730113145551_PhotoL  جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی روستای انبوه است. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای 20 الی 25 مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکار کرپی ـ  شخصی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود.

در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏ کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می ‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏ کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏ کشد.

 دسترسی اول : بهترین  و آسانترین راه برای گردشگران از شهر قزوین می باشد که از جنب صدا و سیمای قزوین یا همان دانشگاه بین اللملی قزوین مستقیم به سمت بالا (آسماعیل اباد) آمده و روستاهای زیبایی را هم در مسیرش خواهد داشت که اولی آن: الولک و … مسافت روستای انبوه تا شهر قزوین ۷۵ کیلومتر  است. که ۵۵ کیلومتر آسفالت و ۲۰ کیلومتر هم خاکی دارد.

 دسترسی دوم : این روستا از طریق شهرهای رودبار و لوشان – معدن سنگرود – جیرنده – ویه و ناوه  و تا گردنه نواخان هم جاده‏ آسفالت و بقیه حدود ۱۰ کیلومتر خاکی است.

 

نوده فاراب

8

انار یکی از محصولات روستای نوده فاراب نیز هست. 

مسیرهای دسترسی به روستا:
۱- رودبار، لوشان، جیرنده، انبوه، نوده به فاصله ۱۱۵ کیلومتر
۲- قزوین به نوده از مسیر سر درود به فاصله ۷۳ کیلومتر
۳- رستم آباد، بره‌سر، خلشکو، کلیشم، انبوه، نوده به فاصله ۹۳ کیلومتر
۴- سیاهکل،‌ دیلمان، پیرکوه، جلیسه، کمنی، نوده به فاصله ۱۳۴ کیلومتر
نحوه دسترسی به روستای «نوده فاراب» از قزوین به شرح زیر است:

از داخل شهرقزوین مسیر خود را به سمت دانشگاه بین‌المللی قزوین ادامه می‌دهیم. از کنار دانشگاه پس از طی ۳۸
کیلومتر، جاده آسفالته به جاده خاکی می‌رسیم و پس از عبور از روستاهای «دستجردی سفلی» به روستای «لات» و با طی مسافت ۶۴ کیلومتری که ۳۸ کیلومتر آن آسفالته و بقیه خاکی است، به روستای نوده فاراب می‌رسیم.

Dehestav kelishomانار این میوه بهشتی در باغهای جیرنده  و میانکوشک و آینه ده (به ویژه طارم)،  پاکده، اسکابن (سارم)، اراضی و باغهای روستاهای حاشیه شاهرود و به عبارتی دیگر در نوار جنوبی بخش عمارلو همانند پارودبار، کوره رود، دشت رز، زردکش، زکابر، گورد، گردلات و دگاسر، لایه، انبوه، نوده فاراب، ناوه، ویه، یکنم و …  کشت می شود و بصورت خودرو هم وجود دارد که از میوه آن برای تولید رب (انار ترشی) و آب انار و زیتون پرورده و البته  بعنوان میوه و سوغاتی استفاده می کنند. از برگ و پوست و ساقه آن نیز استفاده های زیادی  می شود. روستاییان میوه آنرا حتی تا شب عید هم نگهداری و بعنوان میوه نوروزی مصرف می کنند.  

  

نوشته شده توسط umran در دوشنبه, ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دیدگاه


2 + = 4