علی اکبری لیاولی

فلسفه جشن انار در روستای انبوه عمارلو – ۹۴/۸/۲

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
IMG_6273

 

 

 

 

 

 

 

جشن انار در روستای انبوه عمارلو

جشن انارچینی در روستای انبوه بخش عمارلویکی از آیین‌های قدیمی این روستا است.

هر ساله در روستای تاریخی انبوه رودبار سنت انار چینی طی مراسم خاصی و منحصر بفرد بر گزار می شود

بسیاری از این مراسم و آیین ها درباره محصولات کشاورزی منجمله گندم ،گردوچینی و یاوری، پرورش دام وپشم چینی،برنج چینی ، انارچینی و زیتون چینی…. هنوز هم به حیات خود در شهرستان رودبار ادامه می دهند و در روستاها و آبادی های دیار رودبار مان دیده می شوند.

روستاى انبوه در نیمه شرقى شهرستان رودبار در بخش عمارلو، ۳۸ کیلومترى جهت شرقى شهر جیرنده در ارتفاع ۱۳۲۰ مترى از سطح دریاى آزاد در جنوب استان گیلان واقع گردیده است .

در هر جای سرزمین گیلان هر یک از اقوام به فراخور نوع محصولاتی که در طول یک سال برداشت میشود جشنی برپا می‌کنند. این جشن‌ها چندان در قید جغرافیای شهرها نیست و در بسیاری از نقاط دیار مان هنوز که هنوز است جشن شکرگذاری محصولات کشاورزی برپا می‌شود.

. اما فلسفه پیدایش این جشن‌ها شکر و سپاس کشاورزان به درگاه خداوند بوده است همچنین این جشن‌ها به حرمت و تقدسی که گیلا نیان برای طبیعت و آنچه که از طبیعت به دست می‌آید قائل بودند، برگزار می‌شد. امروزه نیز کارکردهای اجتماعی این آیین‌ها موردتوجه قرار گرفته و این رسوم به نحو بهتری اجرا می‌شود

بسیاری از آیین ها و باورداشت ها در شهرستان رودبار زیتون با اقتصاد و معیشت و تولید ارتباطی تنگاتنگ دارند که با از میان رفتن شرایط کار و تولید به فراموشی سپرده شده و جز خاطره ای تاریخی چیزی دیگر از آنها در ذهن ها باقی نمانده است.

بسیاری از این مراسم و آیین ها درباره محصولات کشاورزی منجمله گندم ،گردوچینی و یاوری، پرورش دام وپشم چینی،برنج چینی ، انارچینی و زیتون چینی…. هنوز هم به حیات خود در شهرستان رودبار ادامه می دهند و در روستاها و آبادی های دیار رودبار مان دیده می شوند.

سرزمین رودبار از دیرباز همزمان با شروع برداشت و چیدن برخی از محصولات خود جشن های باشکوهی برگزار می کردند که یکی از این جشن ها به میوه بهشتی و زیبای انار در روستای تاریخی «انبوه» اختصاص دارد

این روستا داراى تنوع آب و هوایى در فصول سال است، به طورى که در فصل تابستان، جنوب روستا داراى آب و هواى گرم و مرطوب و در نیمه شمالى معتدل و کوهستانى مى باشد و در فصل هاى پاییز و زمستان در نیمه جنوبى آب و هوایى معتدل و مرطوب و در نیمه شمالى آن سرد می باشد .

واما دهکده ی توریستی انبوه در منطقه ی دیلم و کرمانج نشین عمارلوی شهرستان رودبار واقع است. آب و هوای آن سرد و معتدل است و تابستان های گرم و کوتاه دارد. این روستا به دو محله بالا و پایین تقسیم شده است .

هر ساله در روستای تاریخی انبوه رودبار سنت انار چینی طی مراسم خاصی ومنحصر بفرد بر گزار می شود و جشن انارچینی در روستای انبوه بخش عمارلویکی از آیین‌های قدیمی این روستا است.

جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی این روستاست. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه مورخه۲۵مهر۱۳۹۳ امسال، با ندای «یا الله» پاکارکرپی ،کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ، برگزار می‏شود. در این روز، تمام مردم روستا ،حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏کنند برای کمک و چیدن انار به روستا می‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏کشد.

انارچینی یکی از جشن های کهن و دیرینه است که مردم روستاهای انارخیز استان گیلان به ویژه روستای تاریخی انبوه همزمان با برداشت این محصول اقدام به برگزاری جشن دیدنی انار می کنند.

اشخاصی که از این روستاها مهاجرت کرده اند هنگام برگزاری جشن انار به زادگاه خویش باز می گردند و در کنار دیگر روستاییان در فضایی سرشار از شادی و نشاط به آیین مخصوص برداشت محصول انار می پردازند.

واماهر ساله درروزجمعه آخرمهرماه جشن انار در روستای شگفت انگیز «انبوه» بخش عمارلو برپا می شود و این رسم دیرینه و کهن در فصل رویایی برگریزان، فرصت مغتنمی برای رونق مضاعف گردشگری در این منطقه است.

آیین انارچینی روستا انبوه ، با دعا و نیایش آغاز می شود و پس از آن به همراه موسیقی های سنتی، بازی های محلی، جوانان وارد باغ ها شده و شروع به چیدن انار می کنند.

مردمان این وادی، از انار به عنوان میوه بهشتی و سنبل زیبایی یاد می کنند و می گویند: قبل از چیدن این میوه پربرکت هیچکس نمی تواند وارد باغ های انار شود.

یکی از اهداف مهم دهیاری و شورای اسلامی این روستا احیاء آداب، سنن و فرهنگ های اصیل این وادی است که در دنیای مدرنیته امروز به فراموشی سپرده نشود.

راستی باید دراینجا متذکرشد که فرهنگ واداب، رسوم اصیل روستاه انبوه جایگزین مناسبی برای اداب ومرسوم بعضی ازروستاها بوده و آداب و رسوم ما بهترین جاودانگی این آبادی به شمار می رود و گذشته پرافتخار این روستا دارای فرهنگ غنی و سرشاری است.

دراینجا باید یاد آورشد مردمانیکه ؛ اکنون درروستا سکونت دارند شغل شان بر پایه دامداری وکشاورزی بویژه باغداری استوار است.

واما روستای انبوه با ییلاقات سر سبز و شگفت انگیزش بااسامی و بامسمایش ازجمله ییلاقات نیاوک -گل گل-سولس- سردها- ویسی-کوه ابن- کلام بر- ساکوه- و چشمه سار هاوزمین ها مانند برزمرز – پوستاکند – گرچل – لالوا – نوار – گرماج – گرمچال – بره دشت – میرسین (مرساوا)- دولت اباد – چیمارود – باغستان – رزگا – کرپی – چشمه ساکوه – ابچال -لاته نین و ……. از محدود نواحی بخش عمارلوست .

روستاى انبوه از نظر ذخایر و منابع، یکى از غنى ترین روستاهاى شهرستان رودبار مى باشد. چشمه هاى آب معدنى چیمارود، گل گل، وسیى و سیاخانى و در شمال روستا که کل آب شرب روستا و باغات روستاییان را تا ساحل شاهرود در منتهى الیه جنوب آن تامین مىکند.

در جشن انار، تنورهای این روستاداغست و زنان خانه دار مشغول پخت نان و شیرینی برای پذیرایی از گردشگران و مردان زحمت کش در حال چیدن انار و جشن ، پایکوبی و نواختن موسیقی هستند. انار را سمبل زیبایی و میوه‌ای بهشتی می‌دانند. کودکان و نوجوانان بویژه دختران کوچکتر با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و زیبا در میان انبوه شادی به پایکوبی می‌پردازند و همگی این روز را جشن می‌گیرند.

این روستای تاریخی و زیبا توانسته با برپایی و زنده نگهداشتن این سنت برای جذب و توسعه صنعت گردشگری کار بسزایی ایفا کند. تنوع فرهنگ و اقوام، نشان دادن آیین و سنت‌های مختلف، نمایاندن نقاطی که بکر و دست‌نخورده مانده و از دیدمان خارج مانده‌اند، جمع کردن دوستان وآشنایان و اقوام، همگی می‌تواند رنگ شادی را در میان مردم بیشتر کرده و بسیاری از آیین و سنت‌هایی که در گذشته فراموش شده اند را پابرجا نگهدارد. همچنین شکر نعمت را به‌جای آوردن و پابرجا داشتن فرهنگ اصیل مردم از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

اما گذشته از اینها اگر به این روستا سفر کردید فراموش نکنید این روستا علاوه بر انار، فندق، گردو، سیب ، رب انار،محصولات لبنی ،پنیر،گوشت و نان های بسیار خوش‌طعمی هم دارد که حتما سوغات بیاورید. البته بازدید از پل خشتی طاقی، مسجد جامع، قلعه باستانی چسیمارود و قبرستان باستانی گروچل را نیز حتما در برنامه سفر خود بگنجانید وازیاد نبرید.

عکس ها در فارس نیوز

 IMG_6273
  

نوشته شده توسط farabi در جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۷:۰۲ ب.ظ

دیدگاه


4 + 9 =