آهنگ توسعه در عمارلو نواخته شده است

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
shokufehay - zeitoun3

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده توسط بهرام قربانپور
پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵

علی لاجوردی متولد ۱۳۵۲ شهر جیرنده بوده و دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می باشد. وی قبل از پذیرش تصدی سُکان بخشداری عمارلو، در آموزش و پرورش این منطقه بعنوان معاون پرورشی و تربیت بدنی این اداره مشغول فعالیت بوده و بعنوان نائب رئیس و سخنگوی شورای اسلامی جیرنده نیز فعالیت می کرده است.

 ۱- بعنوان نخستین سوال دهه فجر یادآور کدامین روزهای تاریخ است؟

با عرض سلام، ادب و احترام محضر خوانندگان فهیم و دوست داشتنی شکوفه های زیتون، ضمن گرامیداشت دهه غرورآفرین و نورانی فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، که فتح مبینی را در تاریخ کشور و حتی جهان رقم زد. انقلاب اسلامی ایران تنها یک حرکت داخلی نبود بلکه جنبشی عدالت خواه بود که دنیا تحت تاثیر آن قرار گرفت. ماهیت انقلاب ما، ماهیت فرهنگی – اسلامی است. فرهنگی محور بودن، ولایت مداری و اسلام محوری شاخص هایی است که به انقلاب ما دوام بخشیده است. خدمت رسانی به مردم بهترین فرصت برای مسئولین بوده و بر پایداری این نظام کمک بسزایی می کند، لذا مسئولین می بایست از فرصت پیش آمده مسئولیت بهترین بهره را ببرند چرا که فردا شاید دیر شود.

از آنجایی که دشمن با کمرنگ نشان دادن دستاوردهای نظام اسلامی با اتخاذ استراتژی پیچیده و نرم در صدد تخریب و تضعیف آرمان های انقلاب اسلامی و امام راحل هستند، خدمت رسانی به مردم باعث ایجاد اعتماد و امید در بین مردم شده و اقدامات دشمنان انقلاب را بی اثر خواهد کرد.

۲- بخش عمارلو از نگاه بخشدار؟

بخش عمارلو با قدمت ۵۵ ساله یکی از پیرترین بخش های گیلان به شمار می رود. جمعیت شهری بخش ۲۵۷۴ نفر و جمعیت روستایی ۴۰۳۵ نفر بوده و دارای ۱۲ دهیاری بوده و دارای ۲۳ روستای دارای سکنه و چند روستای بدون سکنه می باشد. در این بخش اقوام مختلف با قومیت های متفاوت اعم از کُرد، تُرک، لر و دیلم با انسجام و صمیمیت خاصی زندگی می کنند.

مردمان عمارلو ریشه های فرهنگی عمیقی داشته و قدمت فرهنگی این بخش به چهار هزار سال پیش می رسد. این بخش از دو دهستان کلیشم و جیرنده تشکیل شده است و خوشبختانه آهنگ توسعه و پیشرفت در این بخش به صدا در آمده و امید است با تعامل مردم و مسئولین این آهنگ پرُ نوا تر بنوازد.

۳- بزرگترین مشکل و چالشی که متوجه بخش عمارلو است؟

بدون شک در هر منطقه ای مشکلات و چالش هایی وجود دارد لذا با صبر، تدبیر و تعامل می توان آنها را به فرصت تبدیل کرد. فراهم نبودن زیرساخت ها بزرگترین چالش بخش عمارلو است.

 • معضل بیکاری یکی دیگر از مشکلات منطقه است که جمعیت و معیشت را تحت تاثیر خود قرار داده است. انفعال دو شرکت معدن سنگرود و آب معدنی داماش بر مشکلات بیکاری منطقه افزوده است، روزی معدن سنگرود اشتغال مردم سه بخش عمارلو، خورگام و رحمت آباد و بلوکات را تامین می کرد.
 • نبود آب شرب و کشاورزی نیز از دیگر مشکلات بخش به شمار می رود. در برخی از روستاهای بخش بقدری وضعیت آب بحرانی است که آب در آنجا جیره بندی می شود.

۴- برای برون رفت از مشکل اشتغال در شهرستان بویژه در بخش عمارلو چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در بخش عمارلو می تواند منجر به ایجاد مشاغل متعدد گردد که نه نتها برای خود بخش عمارلو، بلکه شهرستان رودبار مثمر ثمر خواهد بود.

اما آنچه که موجب شده که نتوانیم از این ظرفیت ها و استعداد ها به خوبی استفاده کنیم در وهله اول عدم وجود زیر ساخت های لازم است، خوشبختانه چند زیرساخت در بخش عمارلو در حال اجرا بوده که می توان به گاز رسانی شهر جیرنده، پروژه روکش آسفالت محور مواصلاتی لوشان به جیرنده و کلیشم و اتصال شبکه فشار قوی برق از طریق بخش عمارلو به دیلمان که در سال گذشته انجام شد اشاره کرد.

 • اما عدم وجود راه های مواصلاتی مناسب بویژه راه مواصلاتی روستایی مانع توسعه بخش عمارلو شده است، اتصال مواصلاتی بخش از طریق محور جیرنده – داماش به بخش دیلمان و از طریق کلیشم – پیرکوه – جلیسه- علی وای و از طریق روستای انبوه به روستای کمونی سیاهکل موجب توسعه بخش عمارلو خواهد شد.
 • کمبود آب کشاورزی، آب شرب و عدم وجود امکانات رفاهی برای گردشگران از جمله مشکلاتی است که مانع بهره مندی از ظرفیت های موجود می شود.
 • بخش عمارلو بلحاظ دارا بودن ابعاد مختلف تاریخی، مذهبی و طبیعی از ظرفیت های بالای گردشگری برخوردار است، بعنوان مثال:
 • روستای داماش از روستاهای هدف گردشگری بین المللی ما بوده و همچنین وجود گل منحصر به فرد سوسن چهل چراغ با آب و هوای بی نظیر
 • روستای تاریخی انبوه با داشتن بافت ارزشمند که دست کمی از ماسوله ندارد از جمله پتانسیل های گردشگری این بخش می باشد.
 • وجود استخر طبیعی خلشکوه، آب گرم روستای سنگرود و مرجانی و طاقدیس هایی که از رسوب این آب گرم ایجاد شده بسیار دیدنی است و مسافرین را مجذوب بخش عمارلو می کند.
 • در بُعد مذهبی وجود پر برکت امامزاده محمد حنفیه (ع) در روستای بیورزن و امامزادگان احمد و محمد (ع) ناوه، بخش عمارلو را شاخص کرده است و هر ساله روز ۲۸ سفر و همچنین عاشورای حسینی شاهد حضور انبوهی از زائرین از نقاط مختلف کشور عزیزمان به روستای بیورزن و ناوه هستیم.
 • موضوع دیگری که قابل بحث است، اشتغالزایی زود بازده از طریق ارائه تسهیلات خوداشتغالی بوده که می تواند قشر عظیمی از افراد بیکار را مشغول نماید. اما این تسهیلات نباید به گونه ای باشد که افراد بیکار را بدهکار نماید.

۵- چه پروژه هایی در بخش عمارلو در دست اجرا بوده و یا اجرایی شده است؟

 • اجرای پروژه روکش آسفالت راه مواصلاتی لوشان- جیرنده به کلیشم که حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و عدم شرایط مناسب جوی سبب کندی کار شده است.
 • گاز رسانی به شهر جیرنده که هم اکنون ۵۴۵ خانوار از شهروندان نعمت گاز شهری برخوردارند و حدود ۸۰۰ علمک نصب گردیده است.
 • اجرای آسفالت داخلی روستاهای بیورزن، لاله دشت و یکنم
 • بهره برداری از پروژه آبرسانی و شبکه گذاری روستای ویه اجرای خط انتقال و شبکه گذاری خرمکوه که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. تخصیص اعتبار برای آبرسانی روستای کلیشم که خط انتقال آن بطول ۱۳ کیلو متر در سال گذشته صورت گرفته است و نیاز به ایستگاه پمپاژ و برق رسانی دارد.
 • تخصیص اعتبار برای خط انتقال و اصلاح شبکه برق روستا های نوده و داماش
 • پیگیری جهت تامین اعتبار برای آبرسانی روستای سنگرود که کار مطالعاتی و نقش برداری آن انجام شده است
 • پیگیری در خصوص اجرای خط انتقال بصورت مشارکت مردمی برای روستا های یکنم و لایه
 • ساخت استخر ذخیره آب کشاورزی برای روستای لایه که کار مطالعاتی آن انجام گرفته است
 • تکمیل استخر بتونی و نیمه کاره روستای نوده
 • احداث کانال بتونی برای باغات جیرنده، میان کوشک، سنگرود
 • سر دهنه سازی شالیزار های روستای پارودبار
 • اجرای پروژه زیرسازی آسفالت پل خشتی انبوه به روستا بطول دوازده و نیم کیلومتر که با مشارکت مالی اهالی خوب روستای انبوه با اعتبار عمرانی بالغ بر دو میلیارد تومان صورت گرفته که از نوع آسفالت سرد می باشد. گفتنی است این نوع آسفالت بری نخستین بار در گیلان در روستای انبوه اجرا شده است.
 • زیرسازی ۵ کیلومتر از راه مواصلاتی روستای انبوه به نواخان که با اعتبار اندک توسط تعاونی دهیاری های بخش عمارلو با شاخص های فنی انجام گرفته است.
 • بی شک اگر حمایت شبانه روزی نماینده محترم، فرماندار زحمتکش و سایر مسئولین دلسوز شهرستان و استان نبود، اقدامات انجام شده تحقق نمی یافت که جا دارد از تلاش های مجاهدانه این عزیزان تشکر و قدردانی نمایم.

۶- اقتصاد بخش عمارلو؟

زمانی درآمد مردم این منطقه تحت تاثیر معدن سنگرود بود و درصد بالایی از اهالی این بخش در معدن فعالیت می کردند اما با انفعال معدن، شمار بسیاری از روستاییان بخش عمارلو بیکار شدند. در کنار معدن سنگرود و آب معدنی داماش؛ دامداری، باغداری، زنبورداری و کشاورزی اقتصاد مردم منطقه را تامین می کند.

۷- تا چه اندازه به استعدادیابی در منطقه ایمان دارید و چه اقداماتی در این راستا انجام دادید؟

استعدادیابی و شناخت پتانسیل های موجود در یک منطقه اولین مرحله از مراحل توسعه و پیشرفت آن منطقه است. همان طور که در لابه لای صحبت هایم عرض کردم منطقه عمارلو از توانایی های بالایی برخوردار بوده که در صورت به فعلیت رسیدن، منجر به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بخش و حتی شهرستان می شود.

 • وجود معادن سیمان، سلیس، خاک نسوز،  تراورتن , … می تواند فرصت های شغلی بی نظیری را در منطقه ایجاد کند.
 • کارخانه سیمان فاراب عمارلو به ثبت رسیده و کارهای مقدماتی از طریق بخش خصوصی انجام پذیرفته که درصورت عملیاتی شدن مشکل بیکاری سه بخش عمارلو، خورگام و رحمت آباد و بلوکات که زمانی معدن ذغال سنگ سنگرود عهده دار این مسئله بود را رفع نماید.
 • نصب توربین های بادی در منطقه عمارلو که پتانسیل سنجی آن مثبت بوده و اجرای آن برای اشتغالزایی و توسعه منطقه مفید خواهد بود.

۸- رویکرد مدیریتی بخشدار عمارلو؟

همیشه به تعامل فکر می کنم و رویکرد تعاملی دارم. مدیری موفق است که دو شاخصه دانایی و انعطاف پذیری داشته باشد. رویکرد تعاملی را کارآمدترین رویکرد دانسته و به رویکرد تقابلی اعتقاد ندارم.

۹- شهر جیرنده مردمِ معتقد و مومنی دارد، آیا حق مردم این شهر نیست که از وجود امام جمعه بهره مند باشند؟ شما بعنوان بخشدار چه اقدامی در این راستا انجام دادید؟

مردم شهر جیرنده و بخش عمارلو مردمانی با باور های عمیق مذهبی هستند، تدین محوری از ویژگی های مردم بخش عمارلو است.

بنده از زمانی که بعنوان عضو شورای جیرنده در دوره سوم بودم در جریان امر بوده و شورای شهر در آن زمان پیگیری موضوع را در دستور کار خود قرار داده بود. جلساتی در این خصوص با امام جمعه محترم شهرستان رودبار حجت الاسلام والمسلمین داودی و همچنین رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان داشتیم با توجه به اینکه نماز جمعه نماز عبادی و سیاسی محسوب می شود یکی از دغدغه های شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان این بود با توجه به پراکندگی روستاهای حومه، صعب العبور بودن منطقه و کوچ اهالی شهر جیرنده در فصول بهار و تابستان به مناطق ییلاقی بنابر اقتضای دامدار بودن، از یک سو و ملاک شاخص جمعیت و میزان مشارک در نماز جمعه از سوی دیگر، صلاح دانسته شد تا فعلاً نماز جمعه در این شهر اقامه نشود.

اما ما هم منتقدیم که چرا جیرنده حتی از وجود امام جماعت هم بی بهره است؟ وجود روحانی در یک منطقه منشاء خیر و برکت خواهد بود و می بایست به این مطالبه به حق مردم جیرنده پاسخ مثبت داده شود.

۱۰- در زمینه آموزشی بخش عمارلو چه وضعیتی دارد؟

این بخش دارای دانشگاه علمی وکاربردی غیرانتفاعی فاراب بوده که از نقاط مختلف گیلان و کشور دانشجو می پذیرد.

اداره آموزش و پرورش عمارلو علیرغم خدمات رسانی به این بخش، بخش خورگام را نیز تحت پوشش خود دارد. این اداره علیرغم کاستی ها و کمبود نیروی انسانی توانسته رضایتمندی مردم را جلب نماید. اما موضوع دیگری نگران کننده است مهاجرت روستاییان به شهر و در نتیجه خارج از بخش می باشد که سبب شده تا بسیاری از مدارس تعطیل و نیمه تعطیل شود و این موضوع خانوارهایی که در روستا سُکنی دارند را نگران می کند.

زمانی که آموزش و پرورش در عمارلو تاسیس شد این اداره دو بخش عمارلو، خورگام و دهستان پیرکوه را پوشش می داد و قریب به ۱۲ هزار دانش آموز داشت ولی اکنون این رقم به زیر ۲۰۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

۱۱- مدتی قبل شایعاتی مبنی بر الحاق بخش عمارلو و یا قسمت هایی از این بخش به استان قزوین بر سر زبان ها می چرخید، این موضوع را تا چه اندازه می پذیرید؟

اصولا مناطق همجوار با استان های دیگر کم و بیش با چنین موضوعاتی مواجه هستند و این مختص به عمارلو نیست چه بسا چنین حرف و حدیث هایی در شهرستان آستارا که همجوار با استان اردبیل است شنیده می شد.

بنده موضوع الحاق بخش عمارلو را به استان قزوین شایعه دانسته و این موضوع را تکذیب می کنم. ما گیلانی هستیم و به گیلانی بودن خود افتخار می کنیم و معتقدیم گیلان از نظر منابع، توسعه و پیشرفت سرآمد قزوین است.

شاید یکی از دلایل بروز چنین شایعاتی به خاطر سکونت تعداد قابل توجهی از مردم بخش عمارلو در استان قزوین باشد که بعضا در بین این عزیزان مسئولین تراز اول استان دیده می شود که با دعوت از همکارن قدیمی خود به عنوان مهمان موجب ظن می شوند. بنده رصد این موضوعات را وظیفه خود می دانم.

۱۲- تعامل شما با مردم چگونه است؟

بنده چون از بدنه مردم بودم، خودم را از مردم دانسته و رویکردی مردم محور دارم. رویکرد تعامل با مردم را بهترین رویکرد برای مدیریت می دانم. از اینکه خدمتگذار مردم در نظام مقدس اسلامی هستم بر خود می بالم.

۱۳- صحبت پایانی؟

از شما و نشریه شکوفه های زیتون که در امر اطلاع رسانی بسیار سخت کوش هستید و در راستای تعالی فرهنگی قدم بر می دارید تشکر می کنم.

  

نوشته شده توسط umran در یکشنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱:۱۲ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  متاسفم برا سایت شما که اسم عمارلو را بر آن گذاشتید چرا نظرات خوانندگان سایت را نمی گذارید و یا گزینشی قرار می دهید. لااقل قسمت نظرات را حذف کنید و یا فردی غیر مقرض را در مدیریت سایت خود قرار دهید. واقعا متاسفم

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


2 + = 4