طی امسال صورت گرفت؛

سفر ۱۰ هزار گردشگر به رودبار برای دیدن یک گل+تصاویر

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
Rudbarnewslilum-sosan-61-300x216.jpg

 

 

 

 

 

 

رییس اداره محیط زیست شهرستان رودبار گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای دیدن گل سوسن چلچراغ به داماش آمده‌اند.

داماش از روستاهای ییلاقی دهستان جیرنده بخش عمارلوی، شهرستان رودبار است. این روستا در حدفاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و منجیل جای گرفته ‌است.

گل سوسن چلچراغ، تنها در این منطقه ییلاقی در ایران یافت می‌شود. ارتفاع این گل بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است.

تنها گونه ایرانی جنس سوسن است که از لحاظ زیبایی هم‌ ردیف اکثر گونه‌های شناخته شده و پرورش یافته این جنس است. نمونه‌هایی از آن که بیشتر از ۱۵ گل دارند، نیز دیده شده است اما معمولاً دارای ۴ تا ۱۰ گل است که قطعات گل پوش آن در حدود ۷ سانتیمتر طول دارند.

سوسن چلچراغ چراغ روشن طبیعت گیلان

این گونه تاکنون فقط در یک محل در استان گیلان کشف شده و در خارج از ایران نیز تنها در شهرستان لنکران در جمهوری آذربایجان کشف شده‌ است. در این منطقه از استان گیلان که هم اکنون محافظت می‌شود در حدود ۲ هزار نمونه از آن در یک ناحیه کوچک از جنگل‌های مخروبه راش اطراف ده و در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری دیده شده ‌است.

بعضی‌ها می‌گویند که رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهتی به چلچراغ دارد، باعث شده که چنین نامی بر آن نهاده شود، اما مردم محلی بر این باورند که سوسن چلچراغ در شب نورافشانی می‌کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده است، اما اصل قضیه، برطبق گفته گیاه‌شناسان، این است که به واسطه مواد فلئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ، این گل قابلیت بازتابش نور را دارد. این گیاه که نوع ایرانی آن زیبایی و شهرت بسیار دارد، از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیرماه پایدار می‌ماند، بنابراین بهترین زمان برای دیدن سوسن چلچراغ معمولا هفته آخر خرداد و هفته اول تیر ماه است.

سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آب و هوای خوب باعث فراوانی سوسن چلچراغ در داماش شده است

علی امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: امسال بیش از ۱۰ هزار نفر برای دیدن گل سوسن چلچراغ به داماش آمده‌اند.

وی اضافه کرد: از لحاظ فراوانی و شادابی سوسن چلچراغ امسال در شرایط مناسبی است که دلیل آن آب و هوای خوب بهار امسال و حفاظت مناسب از این گل است.

امیری با بیان اینکه محدوده رویش این گل زیبا و کمیاب به عنوان اثر طبیعی ملی برای اولین بار در سال ۱۳۵۴ در ارتفاعات رودبار شناسایی و با تصویب شورای عالی محیط زیست کشور به ثبت رسید و درحال حاضر توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار حراست و نگهداری می‌شود، خاطرنشان کرد: این گل نادر هزاران گردشگر را سالانه به سمت خود می‌کشاند که این امر حفاظت از آن را با دشواری‌هایی روبرو ساخته است، به همین جهت از همه گردشگران و طبیعت دوستان درخواست می‌شود تا در حراست از این اثر طبیعی ملی کمال همکاری را محیط‌بانان مستقر در محیط‌بانی داماش داشته باشند.

به گزارش ایسنا، نمونه این گیاه که نام علمی آن لیلیوم لدربوری است در دنیا تنها در لنکران کشور آذربایجان مشاهده شده است.

 

  

نوشته شده توسط farabi در دوشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱:۵۱ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    کی گفته ۲۵ خرداد جشن برگزار شد؟؟؟
    من تو این زمان رفتم داماش هیچ خبری نبود 

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


1 + 6 =