گزارش+ آمار ارقام + تصاویر همایش مبارزه با مواد مخدر در بخش عمارلو – ۹۴/۴/۸

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
۳sokhanrani bakhshdar (4)

 

 

 

 

 

همایش مبارزه با مواد مخدر در روز دوشنبه مورخه ۹۴/۴/۸  با حضور تعدادی از خانواده ها، نوجوانان و جوانان، دانش آموزان دبیرستانی و مسئولین بخش عمارلو در سالن هلال احمر جیرنده برگزار گردید

در این مراسم علی لاجوردی بخشدار عمارلو پیرامون موضوع جلسه به ایراد سخنرانی پرداختند که خلاصه آن به شرح ذیل می باشد:

با سلام و آرزوی توفیق طاعات و عبادات برای شما عزیزان حاضر در جلسه. شأن برپایی جلسه مناسبت دارد با هفته مبارزه با مواد مخدر. جا دارد در اینجا از حضور همه شما عزیزان، جوانان و نوجوانان، خانواده های محترم و مدیران مدارس تقدیر و تشکر کنم.

خیرمقدم دارم حضور مهمان ارجمند جناب سروان عباسی رییس پلیس مواد مخدر شهرستان رودبار. بنا نبود بنده در این جلسه سخنرانی داشته باشم، بر حسب درخواست مقدمه ای کوتاه عرض خواهم کرد؛

از آنجایی که تحصیلات دانشگاهی ام روانشناسی بالینی می باشد و در این زمینه سررشته لازم را دارم ولی بناست از حضور مهمان ارجمند در این جلسه استفاده گردد. اصولاً اعتیاد یک پدیده اجتماعی است. عوامل مختلفی همچون نوع شخصیت، شیوه های فرزند پروری در خانواده، مسائل اقتصادی از جمله فقر، بیکاری و مسائل اجتماعی نظیر طلاق و همچنین فرهنگ به عنوان مثال مسخ هویت فرهنگی و ملی در بوجود آوردن این پدیده شوم اجتماعی دخالت دارد. به اعتقاد بنده حلقه مفقوده در مبارزه با مواد مخدر عدم نگاه علمی به این مقوله می باشد.

سالهاست ما در حال مبارزه با مواد مخدر هستیم. و در این را هزینه های زیادی را متحمل شدیم. شهدای نیروی انتظامی زیادی داده ایم. ولی برخورد قهریه پاسخ نداده است. بنده در جلسات شهرستانی شاهد گزارش کشف مواد مخدر توسط نیروی انتظامی بوده ام که بعضاً قابل توجه و تعجب برانگیز بوده است. ولی متأسفانه در مهار اعتیاد موفق نبوده ایم و بدتر از آن سن اعتیاد از ۲۵ سال به ۱۳ الی ۱۷ سال تغییر کرده است.

در دو مقوله پیشگیری و درمان باید نگرش علمی غالب شود. مثلاً در امر پیشگیری ما بتوانیم آموزش شیوه فرزند پروری را به خانواده ها انتقال دهیم و آموزش مهارت های اجتماعی را از سنین پیش دبستانی شروع کنیم. و یا در شناسایی افراد در معرض خطر موفق باشیم و با مداخله های درمانی مناسب این افراد را مصون نگه داریم.

فکر می کنم گام های اساسی در زمینه مبارزه با مواد مخدر برداشته ایم و در زمینه درمان که متأسفانه در شهرستان بسیار ضعیف عمل می شود و درمان را مساوی متادون درمانی می دانند در صورتی که متادون اصولاً درمان نیست. دارو درمانی کار علمی و تخصصی است که باید از سوی روانپزشک انجام شود. و باز هم به اعتقاد بنده شیوه های درمانی التقاطی بهتر جواب   می دهد. و درصد برگشت پذیری بسیار کمتر است. مطالعات نشان داده درمانهای روانشناختی درصد برگشت پذیری کمتری دارند.

بهرحال برای درمان باید مکانیزم علمی تعریف شده و مشخصی داشته باشیم و در این فرایند از روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، خانواده درمانگر و آسیب شناس اجتماعی استفاده گردد. هریک بر روی کار دیگری همپوشانی داشته تا درمان کامل شده و فرد به جامعه بازگردد.

از حضور مهمان ارجمند عذرخواهی می کنم و در ادامه جلسه استفاده می کنیم از بیانات ایشان با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد.

چکیده صحبت های سروان بهروز عباسی رییس پلیس مواد مخدر شهرستان رودبار
در همایش مبارزه با مواد مخدر بخش عمارلو ۸/۴/۹۴

  • مبارزه با مواد مخدر ادامه دارد. ۲۸۰۰ شهید مواد مخدر داریم و در حال افزایش است. برای پیشگیری و جلوگیری از ورود مواد و قاچاقچیان شهید می دهیم. در مرزها موانع پیشگیری؛ سیم خاردار، سیستم جدید الکترونیکی، حفر کانال و … ولی همچنان ورود مواد مخدر را بصورت فراوان داریم.
  • یک گرم هروئین روزانه برای معتاد کردن ۲۰ نفر کافی است. قیمت یک کیلوگرم شیشه ۳۵۰ هزار تومان است و مصرف هر معتاد روزانه ۵ گرم است. هزینه آن از کجا تأمین می شود؟ از خانواده ها.
  • تنها مبارزه پلیس با ورود مواد مخدر و برخورد با قاچاقچی و … کافی نیست. همت همگانی نیاز است. قانون عوض شده و از شدت برخوردها کم شده است و روی پیشگیری متمرکز شده است. از خانواده، مدرسه و پیشگیری اجتماعی
  • در خانواده و مدرسه باید از همان دوران کودکی آموزش و آگاهی به فرزندان داده شود. و آنها را از عوارض سوء مصرف مواد مخدر آشنا کرد. باید افراد خودشان تشخیص دهند که مواد مضر است و به طرفش نروند و یا کنار بگذارند. اگر نشد باید برخورد کرد.
  • ۵ سال قبل میانگین سن مصرف مواد مخدر ۲۵ سال بود و امروز به ۱۵ سال رسیده است. دانش آموز مقطه راهنمایی پایپ دارد و مواد توزیع می کند. بیشترین دلیل {استفاده از مواد مخدر} در زیر ۲۰ سال سرخوشی لحظه اول است. و پس از یکی و دوبار وابسته می شود و بر اساس نیاز دنبالش می رود.
  • با هربار مصرف شیشه قسمتی از مغز از بین می رود. قبل ترمیم هم نیست. مصرف کننده شیشه اعصاب ندارد، پرخاشگر و شب بیدار است. بسیار خطرناک می شود و ممکن است دست به هرکاری بزند حتی قتل افراد خانواده، همیشه ظن و گمان بد نسبت به افراد دارد. سؤظن، جنون،سرطان، سکته،حمله قلبی، توهم بینایی، و … از عوارض مصرف شیشه است. دارویی برای ترک مصرف شیشه وجود ندارد فقط گفتار درمانی است. ترک متادون بدتر از ترک مواد است و اکثر متادونهای بازار غیربهداشتی و غیرقانونی است.
  • ترک پس از سم زدایی است و خانواده باید در این زمینه نقش ایفا کنند و مواظبت کنند تا دوباره سراغ مواد مخدر نروند. شروع مواد با مصرف سیگار و قلیان است که بسیار رواج دارد.
  • با مصرف هر سیگار ۹ سی سی دود وارد بدن می شود و با قلیان ۴۵ سی سی. در سیگار ۴۰۰ نوع و در قلیان ۶۰۰ نوع مواد سمی وجود دارد. هرسیگار ۲/۱ (یک و دو دهم) سوت نیکوتین دارد. ۶۰ سوت نیکوتین کشنده است. اگر ۵ نخ سیگار را طرف یکجا بخورد کشنده است. چون سیانور و نیکوتین دارد. بعد از ۲۰ دقیقه بدن احتمال ورود سیگار را نمی دهد و بعد از ۴۸ ساعت وابستگی بدن از بین می رود. ۵ تا ۱۵ سال زمان برای ترمیم ریه و ششها لازم است.
  • تأثیر آنها بیشتر در آینده بروز می کند پیش بینی می شود ۵۰ درصد بیماریهای قلبی، ۷۵درصد انواع سرطان نسل آینده، ۹۰ درصد سرطان ریه از عوارض مصرف مواد مخدر باشد.

۴sokhanrani entezami (16) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (0) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (1) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (2) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (3) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (4) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (5) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (6) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (7) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (8) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (9) ۱nemayeshgah mobarezeh ba mavad mokhader (10) ۲ghran va sorud (0) ۲ghran va sorud (1) ۲ghran va sorud (2) ۲ghran va sorud (3) ۲ghran va sorud (4) ۲ghran va sorud (5) ۲ghran va sorud (6) ۳sokhanrani bakhshdar (0) ۳sokhanrani bakhshdar (1) ۳sokhanrani bakhshdar (2) ۳sokhanrani bakhshdar (3) ۳sokhanrani bakhshdar (4) ۳sokhanrani bakhshdar (5) ۳sokhanrani bakhshdar (6) ۳sokhanrani bakhshdar (7) ۳sokhanrani bakhshdar (8) ۳sokhanrani bakhshdar (9) ۴sokhanrani entezami (0) ۴sokhanrani entezami (1) ۴sokhanrani entezami (2) ۴sokhanrani entezami (3) ۴sokhanrani entezami (4) ۴sokhanrani entezami (5) ۴sokhanrani entezami (6) ۴sokhanrani entezami (7) ۴sokhanrani entezami (8) ۴sokhanrani entezami (9) ۴sokhanrani entezami (10) ۴sokhanrani entezami (11) ۴sokhanrani entezami (12) ۴sokhanrani entezami (13) ۴sokhanrani entezami (14) ۴sokhanrani entezami (15)

  

نوشته شده توسط umran در دوشنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۳:۰۹ ب.ظ

دیدگاه


+ 8 = 12