مراسم یادواره شهدای پاکده و اسکابن – ۹۴/۴/۱۲

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
۳bakhshdar (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادواره ۵ شهید روستای پاکده و یک شهید روستای اسکابن با حضور خانواده های معظم شهداء، اقشار مختلف مردم و مسئولین محترم از ساعت ۶ الی ساعت ۹ عصر روز جمعه ۱۲/۴/۹۴ در مسجد امام حسن مجتبی (ع) روستای پاکده برگزار شد.

قبل از شروع رسمی مراسم شرکت کنندگان در مزار شهدای پاکده حضور یافتند و با قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشتند. مراسم با قرائت قرآن و پخش سرود ملی در داخل مسجد ادامه پیدا کرد.

علی لاجوردی بخشدار عمارلو به مهمانان و مسئولین خیرمقدم عرض نمود و سخنان کوتاهی پیرامون فضایل شهدا ایراد نمودند و بیان کردند که شهدا سرآمد ایمان، تقوا، مجاهدت و ایثار بودند و این فضایل آنها را به مقام شامخ شهدا نائل کرد. فهم مقام و جایگاه شهید از توان درک ما خارج است و برای درک جایگاه شهید باید متوسل به آیات و روایات شد.

آیه شریفه « وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ … » گواهی است بر منزلت شهدا در نزد خداوند. این آیات و روایات ما را رهنمون می کند که زندگی پس از مرگ شهید با زندگی پس ازمرگ دیگران متفاوت است.

مقام شهید مقامی است که خداوند به او بخشیده است و لذا شهید نیازی به ما ندارد و ما نیازمند شهدا هستیم. روزی شهدا برای حفظ کیان و مرزهای اسلامی جان خود را فدا کردند و امروز فرهنگ شهید و شهادت است که جامعه اسلامی ما را از گزند هجمه ها و آسیب ها دور نگه می دارد و لذا ما محتاج زنده نگه داشتن یاد و نام شهید هستیم.

اگر برگزاری یادواره شهدا متناسب با فلسفه شهید و شهادت باشد و اگر با نیت خالص بدنبال الگوسازی از شخصیت شهید برای تربیت نسل جوان و نوجوان، دانش آموز و دانشجو باشیم که در تراز نظام جمهوری اسلامی تربیت کنیم و اگر هدف رشد و توسعه گسترش فضایلی باشد که شهدا کسب کرده اند که لاجرم این ارزشها و فضایل است که باعث دوام و بقای جامعه اسلامی ما می شود آن وقت است که ما ادامه دهنده راه شهدا هستیم.

سپس سردار علیزاده بعنوان سخنران مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت:

با این بیان که شهدا در فکر و جان، ذهن و عقل ما عجین شده اند افزودند بر اساس فرمایش رهبر انقلاب زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهدا نیست. امروز آمده ایم که به شهدا بگوییم راهتان را ادامه می دهیم. در مسیر شما حرکت می کنیم. و یک لحظه از شما جدا نمی شویم.

همه کسانی که از روز اول تصمیم گرفته اند که در اینجا حضور داشته باشند در زیر علم شهدا قرار دارند. ما شهدا را از دست نداده ایم بلکه شهدا را بدست آورده ایم.

خداوند را شاکریم که ما را در موقعیتی قرار داد که در این دنیای ظلم زده و تاریک در لحظه ای قرار داد و یک نورانیتی بخشید که این نورانیت جهان ظلم زده را در می نوردد. خداوند را شاکریم که ما را در جبهه حق قرار داد و در جایگاهی قرار داد که ملت ما پرچم دار و علم دار مبارزه با جبهه کفر است.

جمله حضرت امام خمینی(ره) را راجع به مقایسه حادثه ۱۷ شهریور با حادثه کربلا بیان کردند که امام (ره) فرمودند میدان شهدا (ژاله) مکرر کربلاست و ۱۷ شهریور مکرر عاشوراست و کل یوم عاشورا و کل یوم کربلاست و هر جا که این دو جبهه مقابل هم قرار گیرند؛ آنجا کربلا و آن زمان عاشوراست.

ایشان اشاره کردند که همه روزهای ما مکرر عاشوراست و کشور ما و همه کشورهای اسلامی که در حبهه کفر مبارزه می کنند مکرر کربلاست.

دشمن ملت ما مکرر یزید و یزیدیان هستند. و این به معنی «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» در زیارت نامه عاشوراست.

دشمن جنگ نیابتی راه انداخته است. این جنگ نیابتی در عراق و سوریه داعش و در افغانستان داعش و طالبان و در یمن عربستان است. همه نگاهشان به این کانون است مرکز تحرک جهان اسلام و انرژی بخش است و حکم جهاد از این جا بر می آید و الگوی عملی جهاد از اینجا بر می آید. به مصداق بسیجی عراق که گفته با حکم مرجعیت شیعه فرصتی پیش آمد تا جهاد بکنیم از اینجا نشأت گرفته است. آنان نگاهشان به این کانون است.

آمریکا، انگلیس و اروپا مکرر یزدند. خداوند چه خیری در ملت ایران دیده که این فرصت را به آن بخشیده مردم خوب این فرصت استثنایی نصیب ما شده است. ۱۴۰۰ سال از تاریخ اسلام می گذرد فقط در مقطع حاکمیت پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) اسلام حاکمیت داشت. از دوره اسلام نبوی به بعد در حاکمیت قرار نگرفتیم تا امروز.

سوال این است که این ملت چه عشقی دارد؟ چه کاری انجام داده است؟ خدا چه چیزی در این ملت دیده است؟ که این توفیق را داده که سردمدار جبهه حق بر باطل باشیم.

امام فرمودند بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی صدای شکستن کاپیتالیسم غرب به گوش می رسد.

آنها امروز در مقابل آرمانهای این ملت مانده اند که چه باید بکنیم؟

این فشار نه از سر قدرت است. دیروز فقط در کشور ما شعار مرگ بر آمریکا می دادند، امروز سیاهپوستان در کنار کاخ سیا واشنگتن شعار بر مرگ بر آمریکا می دهند.

رهبر انقلاب فرمودند جوانان کالفرنیا، فلسطین و لبنان از جوانان کشور ما درس گرفته اند که بمانند و مبارزه کنند.

خداوند این ملت را در این زمان بر اساس این عمل انتخاب کردند که زمینه ساز حرکت عظیم جهادی شوند و زمینه ساز قیام حضرت مهدی (عج) باشند.

بعد از پخش کلیپ یاد و امام شهدا؛ پاسدار بسیجی ندرت قاسمی به بیان خاطرات جبهه و جنگ پرداختند.

ما بعد از انقلاب، به فکر این بودیم که ایران ویرانی که تحویل گرفته بودیم، آباد کنیم. دشمن هجوم آورد، ما دست خالی جنگیدیم، دستان ما خالی بود؛ اما قلب ما مالامال از عشق به خدا و عشق به امام بود. با این عشق ایستادیم. دشمن محاسبه کرد و در اختیار صدام گذاشت آنچه دیده بودند درست بود, اما خیلی چیزها ها را ندیده بودند. گفتند ما انقلاب کردیم ثبات سیاسی نداریم، یارگیری خارجی هم برایمان مقدور نیست، نیروی بازدارنده قوی هم نداریم، راست می گفتند اما ایمان ملت ما را ندیدند، روحیه شهادت طلبی جوانان ما را ندیدند، این که پیرمرد ۹۰ ساله برود جبهه ندیدند. پدر و پسر باهم بروند، برادرها باهم بروند را ندیده بودند و یا مادری که ۲ تا شهید داده و به سومی بگه، اگر نروی شیرم را بهت حلال نمی کنم را ندیده بودند. اینها در دنیای مادی نمی گنجید؛ اما در ایران ما اتفاق افتاد.

یک نسل با ایمان و غیرت و عشق به انقلاب ایستادند. اگر نمی ایستادند و فداکاری نمی کردند ماها نبودیم، حالا که ماندیم تکلیف چیست؟ هر انقلابی یک خون و یک پیام دارد، خون را آنها دادند؛ پیامرسانی بعهده ماست، آنها کار حسینی کردند تکلیف زینبی بعهده ماست.

یادواره شهدا تجدید بیعت با شهداست البته شهدا از ما نخواستند برای آنها یادواره بگیریم و گریه کنیم، عکس آنها را بزرگ کنیم و در کوچه ها بزنیم، بلکه از ما خواستند راهشان را ادامه دهیم.

حجت الاسلام حسین ابوترابی فرد (برادر نایب رییس مجلس و از روحانیون استان قزوین) در سخنانی کوتاه راجع به مبارزه با هوای نفس پرداختند و افزودند ما در ادامه راه شهدا اینجا گرد هم آمده ایم و همین جمع بعد از یکی از غزوات گرد پیامبر جمع شده بودند که پیامبر(ص) به آنان فرمودند مرحبا به شما که در کنار شهدا در مقابل دشمن شجاعان جنگیدید و شهید دادید. اما آن جبهه، جبهه اصغر بود و الان در جبهه اکبر باید ادامه دهنده راه شهیدان باشید. شهدای ما قبل از اینکه در جبهه جنگ رودرو با دشمن بجنگند در درون خود با دشمن درونی و هوای نفس خویش جنگیدند و جواز حضور در جبهه و مقابله به دشمن و فیض شهادت رسیدن را پیدا کردند.

به پاس احترام به شهدا بیاییم تصمیم بگیریم؛ حضور خود را در این جهاد درونی تقویت کنیم و هر روز با این دشمن بجنگیم. اگر روزی با نفس خود نجنگیدیم و در صلح و سازش و آرامش با خود بودیم بدانیم آنروز مغلوب دشمن شدیم و از راه شهدا فاصله گرفته ایم.

سپس پیرامون حدیثی از امام حسن مجتبی(ع) مبنی بر ویژگی های شیعه پرداختند که فرموده اند شیعه ما نیست کسی که فقط به زبان بگوید من شیعه هستم، بلکه باید در رفتارش نشان دهد و خداترس باشد، خدا را در زندگی خود اطاعت کند، با تواضع باشد، امانت دار باشد، زیاد به یاد خدا باشد، اهل روزه و نماز باشد، اهل نیکوکاری به پدر و مادر باشد، با همسایگان و مردم با محبت و گذشت رفتار کند، اهل تلاوت قرآن باشد و مراقب زبان خود باشد که جز خیر مردم صحبت نکند.

در انتها یاسر شهابی دقایقی به مداحی نمودند. صرف افطار و ادای نماز جماعت مغرب و اعشاء پایان بخش مراسم بود.

۰mazar (0) ۰mazar (1) ۰mazar (2) ۰mazar (3) ۰mazar (4) ۰mazar (5) ۰mazar (6) ۰mazar (7) ۱mojri (0) ۱mojri (1) ۱mojri (2) ۱mojri (3) ۱mojri (4) ۱mojri (5) ۲ghari (0) ۲ghari (1) ۲ghari (2) ۲ghari (3) ۲ghari (4) ۳bakhshdar (0) ۳bakhshdar (1) ۳bakhshdar (2) ۳bakhshdar (3) ۴sardar (0) ۴sardar (1) ۴sardar (2) ۴sardar (3) ۴sardar (4) ۴sardar (5) ۴sardar (6) ۴sardar (7) ۴sardar (8) ۴sardar (9) ۴sardar (10) ۴sardar (11) ۴sardar (12) ۴sardar (13) ۴sardar (14) ۴sardar (15) ۴sardar (16) ۵nodrat ghasemi (0) ۵nodrat ghasemi (1) ۵nodrat ghasemi (2) ۶abutorabi (0) ۶abutorabi (1) ۶abutorabi (2) ۶abutorabi (3) ۶abutorabi (4) ۶abutorabi (5) ۷maddah (0) ۷maddah (1) ۷maddah (2) ۷maddah (3) ۷maddah (4) ۸eftar (0) ۸eftar (1) ۸eftar (2) ۸eftar (3) ۹namaz (0) ۹namaz (1)

  

نوشته شده توسط umran در شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۳:۴۵ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    ای عروج کردگان وادی عشاق داغ هجران شما حرارتی است که از دیدگان ماجاری است

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


9 + 1 =