گفت‌وگوی روزنامه ولایت قزوین با هنرمند، اسماعیل خانی پاکدهی رهبر ارکستر ملی هخامنش – ۹۴/۵/۱۴

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
photo_2015-08-05_23-55-24

 

 

 

 

 

 

 گفت‌وگوی روزنامه ولایت قزوین را با هنرمند اسماعیل خانی پاکدهی رهبر ارکستر ملی هخامنش در آستانه برگزاری کنسرت دوئت ایرانی از نظر می گذرانید؛

رهبر ارکستر باید قدرت و انرژی را به اعضا منتقل کند؛

نواختن ساز را با یک ارگ کوچک شروع کرد، زمانی که پدر برای قبولی امتحانات در خرداد سوم راهنمایی برایش شرط گذاشت و او تمام سعی و تلاش خود را کرد تا بتواند امتحانات را با معدل بالا قبول، و ساز را به دست بیاورد.
اگرچه در یک خانواده که موسیقی از نوع تعزیه جریان داشته متولد شد. اما آن‌‌گونه که می‌بایست اسماعیل را باور نکردند تا اینکه تلاش‌های بی‌وقفه و علاقه‌ی وافر او را دیدند که روز به روز افزون‌تر می‌شد به این باور رسیدند که هنر در پوست و گوشت او است و او با علاقه به موسیقی زندگی می‌کند.

اسماعیل خانی رهبر ارکستر ملی هخامنش که این روزها سر و صدای برگزاری دوئت ایرانی او به گوش می‌رسد متولد ۱۳۵۹ {روستای پاکده از توابع بخش عمارلوی} گیلان است. از چهار سالگی با همان زبان کودکی سرودهای انقلابی را می‌خواند حتی هر زمان که از او درباره‌ی شغل آینده سوال می‌شد خود را یک موسیقی‌دان تصور می‌کرده است.
خانی در سال ۷۶ با نقل مکان به استان قزوین و عضویت در انجمن موسیقی و تئاتر قزوین اولین کارهای آهنگسازی خود را برای تئاتر خاله سوسکه تجربه کرد.
زندگی حرفه‌ای اسماعیل در عرصه‌ی موسیقی از سال ۸۲ زمانی که وارد تهران شد، آغاز گردید. او موسیقی را به صورت آکادمیک و حرفه‌ای نزد اساتیدی همچون: دکتر کامبیز روشن‌روان، فرهاد فخرالدینی، حسین دهلوی، مهدی خیامی، آندره آرزومانیان، آندره مرادیان فرا گرفت همچنین دوره‌ی رهبری ارکستر را زیر نظر منوچهر سخایی گذراند.
اسماعیل خانی، رهبری ارکستر ملی هخامنش را از سال ۱۳۹۰ آغاز و یاد عارف شهر من قزوین نام آخرین کنسرت ارکستر هخامنش در قزوین است. برگزاری کنسرت دوئت بهانه‌ای شد تا با این هنرمند به گفت‌وگو بنشینیم.

*انگیزه‌ی اصلی از تاسیس ارکستر ملی هخامنش چه بود؟
ـ اولین اجرای من به سال ۱۳۸۱ در گروه ارشیا، زمانی که آهنگساز و سرپرست ارکستر بودم، برمی‌گردد ـ در سال ۱۳۹۰ با توجه به نیاز مبرم قزوین به یک ارکستر و توانایی که در خودم می‌دیدم ارکستر هخامنش را تاسیس کردم.
در ارکستر هخامنش تلاش کردیم تا آثار بزرگان و پیشکسوتان را به گوش جوانان و مردم برسانیم و تجلیلی از بزرگان نیز به عمل آورده باشیم. همچنین موسیقی و نت درست را به مردم معرفی کنیم.
*دلیل انتخاب نام هخامنش برای ارکستر ملی چه بود؟
ـ یکی از دوستان من محمدحسن فدایی شرکت تحکیم سازه هخامنش را داشتند، از آنجا که اهداف و آرمان‌‌هایمان درباره‌ی وطن مشابه بود و هر دو برای وطن و فرهنگ میهن تلاش می‌کردیم و از آنجا که همه‌ی ما ایرانی و هخامنشی هستیم، این نام را انتخاب کردم.
*در ارکستر ملی از چه سازهایی استفاده می‌کنید؟
ـ ساختار ارکستر ملی بر دو بخش سازهای ایرانی و سازهای جهانی است. اگر در کنسرت از سازهای ایرانی استفاده نشود و تنها سازهای جهانی را به کار ببریم ارکستر سمفونیک است. وقتی می‌گویم ارکستر ملی یعنی سازهای جهانی در کنار سازهای ایرانی نواخته می‌شود.
در ارکستر ملی شکل سازبندی‌ها در بخش جهانی به صورت: ویلون ۱ و ۲، آلفو، ویلون سل، وَکُنت باز که سازهای زهی است، سازهای بادی عبارتند از: فولوت، کلارینت، ترومپت، ترومپا سازهایی از قبیل تار، تنبک، سنتور، سه‌تار، نی، دف در قسمت سازهای ایرانی قرار می‌گیرند.
*کمی درباره‌ی شیوه‌ی انتخاب نوازنده‌ها توضیح دهید؟
ـ در هر اجرایی با توجه به نوع ارکستر، سازبندی‌، نیاز آهنگساز و رهبر ارکستر، سازها و نوازنده‌ها انتخاب و از آنها دعوت به عمل می‌آید. معمولا بیشترین کاری که در قزوین انجام دادیم ارکستر ملی هخامنش بود که ۷۰ نوازنده داشتیم که قواعد بسیار خاص و دقیقی دارد در آن از نوازنده‌های بزرگ ایران و قزوین استفاده کردیم و همچنین با اجرای کنسرت یاد عارف در شهر من قزوین با حمایت اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار استقبال بسیار خوبی صورت گرفت و برای اولین بار ارکستر ملی برای قزوین ثبت شد.
*درباره‌ی نحوه‌ی قطعات اجرایی در ارکستر هخامنش بفرمایید؟
ـ‌ ارکستر هخامنش تا سال ۹۳ به مدت ۳ سال نزدیک چهل اثر از بزرگان موسیقی ایران را اجرا کرد و هدف اصلی این بود تا این آثار را مجدد به گوش مردم برسانیم. قطعاتی از اساتیدی چون همایون خرم، فرهاد فخرالدینی، علی تجویدی، بهمن فردوسی و اساتید دیگر را اجرا کردیم.
*در زمان اجرا آیا استرسی هم دارید؟
ـ استرس تنها زمانی است که احساس می‌کنم شنونده رضایت کافی نداشته باشد.
*مهمترین مسئولیت‌های رهبر ارکستر چیست؟
ـ رهبر با مسئولیت‌های زیادی روبرو است اینکه سواد موسیقی و شناخت کافی به تمام سازها، اصول سازها، ساختار ساز و نت‌نویسی را داشته باشد و مهمتر از همه اینکه بتواند انرژی مثبتی را به اعضا انتقال دهد تا اعضا با قدرت و انرژی بیشتری روی صحنه اجرا داشته باشند.
*درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری کنسرت دوئت ایرانی برایمان بگویید؟
ـ دوئت ایرانی همنوازی دوساز را می‌گویند که آثار پیشکسوتان را به صورت بی‌کلام اجرا کنند. این کنسرت در ۱۵ و ۱۶ مرداد به تهیه‌کنندگی داود آقاخانی ساعت ۸ شب برگزار می‌شود و می‌توانم بگویم مقدمه‌ای برای کنسرت هخامنش در دهه‌ی فجر است که در نوع خود کار بسیار خاصی است.
*چه کسانی در این دوئت شما را همراهی می‌کنند؟
ـ من به عنوان نوازنده‌ی پیانو، سعید دولت زارعی نوازنده‌ی نی، سامان احمدی نوازنده‌ی گیتار، میلاد ملکی نوازنده‌ی کلارینت، محمدرضا اعتقادی نوازنده‌ی فولوت، سعید خانی هم در بخش سازهای کوبه‌ای اجرا خواهند داشت.
*این کنسرت در چه شهرهایی برگزار می‌شود؟
ـ در شهرهای لاهیجان، رشت، کرج و تهران نیز اجرا می‌کنیم.
*استقبال را چطور ارزیابی می‌کنید؟
ـ در این سال‌ها اسماعیل خانی خودش را به مردم نشان داده است و سال‌هاست که در عرصه‌ی آهنگسازی فعالیت می‌کنم و مردم نسبت به من لطف دارند به علاوه اینکه هرکس در کارش استقامت کند خداوند بنده‌اش را تنها نمی‌گذارد.
*رمز موفقیت خود را در چه می‌دانید؟
ـ رمز موفقیت در یک چیز است، همه چیز به خودم بستگی دارد و معتقد هستم نامم را پدرم، نام خانوادگی‌ام را یکی از اجدادم انتخاب کرده‌اند. دیگر بس است راهم را خودم انتخاب می‌کنم.
به معنای واقعی در زندگی‌ام عشق دارم و آن عشق هدایتم می‌کند و به راستی به گفته‌ی زرتشت راهی به جز راستی نیست.

photo_2015-08-05_23-54-28 photo_2015-08-05_23-55-24 photo_2015-08-05_23-55-44 photo_2015-08-05_23-55-59 photo_2015-08-05_23-56-13 photo_2015-08-05_23-56-39

**************

تصاویری از اجرای کنسرت دوئت ابرانی در سالن آمفی تئاتر امام خمینی قزوین به سرپرستی هنرمند اسماعیل خانی پاکدهی – ۹۴/۵/۱۵

عکاس: علیرضا نصری

esmail khani94-5-15 (1) esmail khani94-5-15 (2) esmail khani94-5-15 (3) esmail khani94-5-15 (4) esmail khani94-5-15 (5) esmail khani94-5-15 (6) esmail khani94-5-15 (7) esmail khani94-5-15 (8) esmail khani94-5-15 (9) esmail khani94-5-15 (10) esmail khani94-5-15 (11) esmail khani94-5-15 (12) esmail khani94-5-15 (13) esmail khani94-5-15 (14)

  

نوشته شده توسط علیرضا نصری در پنج شنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۳ ق.ظ

دیدگاه


+ 7 = 11