مراسم عزاداری و علم واچینی در بخش عمارلو و مناطق اطراف – مرداد ۱۳۹۴

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
azadari dar mirmostafa 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراسم تعزیه و عزاداری و پذیرایی از زائرین در روز سه شنبه مورخه ۹۴/۵/۲۰ مقارن با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)  درحرم امام زاده میرمصطفی(ع) واقع در در جوار ییلاق روستاهای پاکده و پارودبار برگزار شد.

azadari dar mirmostafa 2

azadari dar mirmostafa 3

مراسم علم واچینی(شیلان کشی) که در روز جمعه مورخه ۹۳/۵/۲۳ در امام زاده ابوالحسن(ع) واقع در جوار ییلاق نیاوک انبوه برگزار می شود.

مشابه همین مراسم در یک از جمعه های آتی در همین مکان با محوریت روستای نوده فاراب و تعدادی دیگر از روستاها برگزار می شود.

این آیین سنتی مذهبی هرساله در فصل تابستان در امام زاده ابوالحسن (ع) کمنی واقع در جوار روستای  کمنی و ییلاق مشترک روستاهای نوده فاراب، انبوه بصورت نوبتی در در روزهای جمعه آخر هفته برگزار می گردد.

در این مراسم بعد از عزاداری و مداحی و اقامه نماز ظهر و عصر از مهمانان و مسافران و عزاداران پذیرایی می شود. به پذیرایی دسته جمعی در یک سفره بزرگ ” شیلان کشی ” می گویند که البته به ترکی می شود “جشن” که در منطقه ما معنای مجازی ۱- قربانی کردن ۲- علم واچینی ۳- غذا دادن به مهمانها و عزاداران بصورت مشارکتی .

بر اساس مطالعاتی که انجام شده شیلان کشی بر می گردد به قبل از اسلام  که مردم بعد از برداشت محصولات خود  برای شکر گذاری در  کنار هم گرد هم می آمدند قربانی میی کردند و قبل از اسلا م علم ها  یا الم ها  علامت پاسارگاد داشتند بعد ظهور و گسترش دین مبین  اسلام و ماجرای کربلا وظهور امامزاده ها  به ویژه در دوران صفویه و بعد از آن فرهنگ ایرانی دچار یک تغییر و دگرگونی ودگردیسی شد مراسم شکرگذاری با  زیارت و به نوعی عزاداری دسته جمعی تلفیق گردید.

18540829130960485548.jpg

35353914734839429941.jpg

مراسم علم واچینی شاه شهیدان نیز امسال در تاریخ ۲۳ مرداد برگزار خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری نوای رودبار مراسم علم واچینی شاه شهیدان بزرگترین مراسم علم واچینی استان گیلان امسال نیز همچون سالهای گذشته در جوار امامزادگان محمد و هادی (ع) واقع در روستای شاه شهیدان بخش خورگام برگزار می شود. این مراسم امسال با توجه به تصمیم هیات امنا بقعه ی متبرکه ی شاه شهیدان در تاریخ ۲۳ مرداد برگزار خواهد شد
مراسم علم واچینی شاه شهیدان بزرگترین مراسم علم واچینی در استان گیلان و یکی از پرشورترین مراسم های مذهبی کشور است که هر سال با حضور هزاران نفر از مردم منطقه و دیگر نقاط استان و کشور برگزار میشود
راه های دسترسی :
۱-رودبار رستم آباد. دفراز. سیبن. شاه شهیدان

۲-رستم آباد. دشتویل. بره سر. سیبن. شاه شهیدان
۳-رستم آباد.دشتویل.بره سر.نوده.ناش.آسیابر. شاه شهیدام
۴-لوشان. جیرنده. پشتکلا.ناش. آسیابر.شاه شهیدان
۵-لاهیجان.سیاهکل.دیلمان. آسیابر.شاه شهیدان

نوای رودبار

آیین قدیمی سوگواری علم واچینی در گیلان به یاد امام حسین (ع) و شهدای کربلا در شهادتگاه دو امام زاده هادی و محمد منتسب به فرزندان امام سجاد (ع) همه ساله در یکی از جمعه های اواسط مردادماه برگزار می شود.
مردم روستاها و جنگل نشینان اطراف روستای شاه شهیدان و ساکنان این روستا که به شیخ (در گویش گیلکی نگهبان امام زاده) معروف هستند؛ به رسم نیاکان خود و به همراه خیل عظیم زائران شهری و روستاهای شهرستان های رودبار، لاهیجان، رشت، سیاهکل، رودسر، لنگرود و مناطق دیلمان، پیرکوه، رحمت آباد و عمارلو این مراسم را به گونه ای باشکوه برگزار و بار دیگر با عزاداری و سینه زنی شور و هیجان حادثه کربلا را زنده کردند.
آیین علم واچینی در واقع معادل عاشورای محرم است که پس از ۱۰ روز بستن علم در روز دهم، این علم را با برگزاری مراسم باشکوهی و به شکل مذهبی که رنگ و بوی شیعی دارد؛ اجرا می کنند.
روستای ییلاقی شاه شهیدان از مسیر جاده سیاهکل به دیلمان در شهرستان سیاهکل و توتکابن به بره سر در شهرستان رودبار راه دارد و در منتهی الیه منطقه کوهستانی دیلمان و عمارلو و در مسیر صعود به قله درفک واقع شده است.
این آیین که طی سال‌های اخیر به ثبت ملی رسیده، باشکوه‌ترین مراسم عزاداری حسینی است که بدون توجه به گردش ماه‌های قمری در فصل تابستان برگزار می‌شود.
در این روز ۷۲ تکه پارچه به رنگ‌های سبز، مشکی و قرمز به معنای شهادت، عزا و خون بر روی علم نصب و به عنوان تبرک بین زوار پخش می‌شود و در بعد از ظهر آن روز پس از عزاداری و سینه‌زنی علم باز می‌شود و با باز کردن علم مراسم به پایان می‌رسد.
در مراسم علم واچینی سال گذشته که در روستای شاه شهیدان برگزار شد، بین هشت تا ۱۰ هزار نفر از مردم گیلان و استان های همجوار چون قزوین و مازندران در این مراسم شرکت کردند.

shahshahidan (0)

shahshahidan (1)

  

نوشته شده توسط umran در چهارشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲:۲۵ ب.ظ

دیدگاه


+ 7 = 9