پاکده در تاریخ

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
tarikh_pakdeh_4.jpg

کتاب تاریخ گیلان و دیلمستان به دست سید ظهیرالدین بن سید نصیرالدین مرعشی۱ در سال ۸۸۱ هجری قمری همزمان با سال ۸۵۶ هجری خورشیدی و در حدود ۵۴۰ سال پیش نگاشته شده است.از این کتاب که از آن به عنوان قدیمی ترین سند تاریخی گیلان و دیلمستان نام برده می شود.و در سال ۱۳۴۷ توسط دکتر منوچهر ستوده تصحیح شده و در همان سال به چاپ رسیده است.

 سید ظهیرالدین که خود از سرداران و سیاسیون سلسله آل کیا در گیلان و درملازمت حاکمان آن زمان گیلان و دیلمستان، کارکیا سلطان محمد و کارکیا میرزا علی بوده است،در کتاب خود چندین بار از پاکده نام برده است.

همچنین در این کتاب منطقه را با نام پاراو۲ معرفی کرده و نام روستاهای کلیشم،بیورزین و ویه آورده شده ولیکن از جیرنده هیچ سخنی به میان نیامده است.

از مفاهیم کتاب چنین استنباط می شود پاکده که در مسیر لشگریان دیلمی در لشگرکشی های خود از طارم ،قزوین و لوشان به سمت مرکز حکومت یعنی دیلمان قرار داشته مکان و مقر مناسب و ایمنی  برای لشگریان بوده که در آنجا مدت زیادی اقامت و اتراق نمایند. و فرمانده لشگر که گاهی خود ظهیرالدین بوده در پاکده استقرار یافته و افراد لشگر را به ماموریت گسیل می داشته است.

 نکته جالب اینکه در آن تاریخ نام روستا همان شکل رسمی امروزی یعنی “پاکده” گفته شده نه واژه پایده به زبان محلی یا پایَدی به دیگر گویش ها.

دیگر اینکه ظاهراً مذهب مردم این منطقه شیعه زیدی و موافق حکومت آل کیا در گیلان و دیلمستان بوده است.

در ادامه صفحاتی از کتاب که نام پاکده در آن آورده شده، اسکن شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

                     

۱-      پدران وی و خاندانش در آمل و ساری و دیگر نواحی مازندران حکومت داشته‌اند، از جمله نیای وی میربزرگ که مؤسس سلسلهٔمرعشیان بوده‌است. خود وی نیز از طرف کارکیا سلطان محمد، پادشاه گیلان، عهده‌دار سرداری سپاه و امارت سیاکله‌رود بود و لشکرکشی‌هایی را به مناطق مختلفی همچون آمل و اردبیل برعهده داشته.

۲-      امروزه معرب این واژه، فاراب بکار می رود.

                                                                                                        نوشته: مهدی دلخواه

 

برای مشاهده اندازه بزرگ تصاویر روی آن ها کلیک کنید!

 

  

نوشته شده توسط farabi در یکشنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴ ب.ظ

دیدگاه


8 + 6 =