گزارش تصویری اولین جشنواره مالشوران بخش عمارلو – کلیشم – استخر طبیعی خلشکوه ۹۴/۶/۱۹

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
۲-sokhanraniha (5)

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری اولین جشنواره مالشوران بخش عمارلو – کلیشم – استخر طبیعی خلشکوه –  ۹۴/۶/۱۹

اولین جشنواره بازیهای مالشوران بخش عمارلو با همت فرمانداری شهرستان رودبار، میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان رودبار و ستاد بزرگداشت مراسم و مناسبت های بخش عمارلو (بخشداری عمارلو، شورای اسلامی بخش عمارلو، پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عمارلو، نیروی انتظامی کلیشم، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی روستاها و …) و با شرکت کشاورزان و دامداران، روستاییان و هنرمندان عزیز و علاقه مندان به آداب و سنت های روستایی، با حضور جمعی از اصحاب رسانه های گروهی شهرستان رودبار و استان گیلان و با اجرای پرنشاط  هنرمند گرامی و بومی جناب آقای سیف اله باقریهای کلیشمی و مجری نام آشنای صدا و سیمای استان البرز در صبح روز پنجشنبه مورخه ۹۴/۶/۱۹ در منطقه گردشگری خلشکوه برگزار شد. 

بعد از شستشوی گوسفندان توسط دامداران روستای کلیشم در استخر خلشکوه؛ ورزشکاران و هنرمندان بخش عمارلو تعدادی از هنرها و ورزش های سالم و پرهیجان خود را به معرض نمایش  گذاشتند.

اجرای زنده موسیقی محلی در جوار استخر طبیعی خلشکوه و در طبیعت و هوای صاف و دلپذیر آن؛ حال و هوای خاصی به مراسم داده بود.

همچنین تعدادی از هنرمندان و صنعتگران  محصولات روستایی و صنایع دستی خود را به معرض نمایش و فروش گذاشتند.

برنامه های اجرا شده در مراسم

۱- تلاوت قرآن کریم/ توسط مجری برنامه (آقای سیف اله باقریهای کلیشمی)

۲- خیرمقدم، تشکر و بیان فلسفه برگزاری جشنواره/ توسط بخشدار عمارلو

۳- بیان ویژگی های تاریخی، قومی و قبیله ای و فرهنگی و مذهبی مردم منطقه/توسط ولی روحبخش

۴- صحبت های رییس میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان رودبار/آقای علی کاظمی

۵- اجرای موسیقی محلی / روستاهای لایه، گردلات و دگاسر

۶- اجرای تعدادی از بازیهای بومی/ از روستاهای مختلف

بازیها و هنرنمایی ها: (بیش از ۸ مورد)

 • چوب بازی
 • قیش بازی
 • کشتی محلی
 • پشتی سواری
 • رقص کردی

۷- عرضه محصولات و تولیدات روستایی / از روستاهای مختلف

۸- پذیرایی

۹- دعا و ستایش / حجت الاسلام شیخ حسینی امام جماعت توتکابن

متن صحبت های آقای لاجوردی بخشدار عمارلو

سلام و خیرمقدم و تقدیر و تشکر از شورای اسلامی بخش، میراث فرهنگی و گردشگری بخش عمارلو و شهرستان رودبار، شورای اسلامی و دهیاران دهستان کلیشم بویژه شورای اسلامی و دهیاری کلیشم و اهالی روستاهای دهستان کلیشم

جشنواره های روستایی را می توان از چند جهت مورد تحلیل قرار داد؛ ترویج فرهنگ تولیدات روستایی و همچنین گسترش و تعمق فرهنگ روستا نشینی، در شرایطی که فرهنگ پرزرق و برق شهرنشینی با بهره گیری از ابزارهای متعدد در حال سیطره یافتن بر فرهنگ روستایی است.

برگزاری جشنواره روستایی راهکار مناسبی برای احیاء فرهنگ روستایی می باشد.

معرفی جاذبه های گردشگری مناطق روستایی و خرده فرهنگ ها در روستاها موجب جذب گردشگران شده، هرچند در این زمینه زیرساخت های لازم وجود ندارد. ولی برپایی مداوم و مستمر جشنواره ها؛ این مطالبه ی به حق مردم منطقه را نهادینه می کند. و با ایجاد زیرساخت های لازم از قبیل راههای مواصلاتی مناسب و مراکز مهمان پذیری ما به سهم خود از صنعت گردشگر که امروزه در رونق اقتصادی هر منطقه نقش مهمی دارد؛ برسیم.

خرده فرهنگ های با ارزش روستایی از طریق جشنواره ها به شکلی نامحسوس به جامعه انتقال یافته و باعث پویایی فرهنگ ملی می شود.

ایجاد فضایی امیدوار کننده و با نشاط و شادی برگرفته از داشته های فرهنگی، از گرایش جمعیت جوان ما به سوی شادی های کاذب جلوگیری کرده و در برابر آسیب های اجتماعی مصونیت ایجاد می کند.

در این جشنواره شما فرآیند برخی از تولیدات روستایی را در قالب غرفه های مختلف می بینید؛ این پیام را به ما می رساند که به روستا بعنوان رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی و محور توسعه پایدار باید توجه کرد.

امروز دامداران ما یکسال کاری خود را جشن گرفتند. اصولاً یکی از ویژگی بارز جشنواره های روستایی نیایش و سپاسگذاری به درگاه خداوند است.

ستایش به درگاه الهی به خاطر توفیق در کسب روزی حلال و سلامتی و نعمت هایی که خداوند به ما عطا کرده است.

امروز مردم فهیم و فرهیخته کلیشم میزبان بخش عمارلو و نماینده فرهنگی مردم دیار کهن عمارلو هستند؛ و ثابت کردند با الگوی مناسب تولیدات روستایی و الگوی مناسب فرهنگی؛ میزبان شایسته مردمی هستند که ریشه تاریخی ۵ هزار ساله دارند.

 

آماده سازی محل برگزاری اولین جشنواره مالشوران بخش عمارلو در کلیشم در جوار استخر طبیعی خلشکوه – ۹۴/۶/۱۸

amadeh sazi mohall malshoran (0) amadeh sazi mohall malshoran (1) amadeh sazi mohall malshoran (2) amadeh sazi mohall malshoran (3) amadeh sazi mohall malshoran (4) amadeh sazi mohall malshoran (5) amadeh sazi mohall malshoran (6) amadeh sazi mohall malshoran (7) amadeh sazi mohall malshoran (8) amadeh sazi mohall malshoran (9) amadeh sazi mohall malshoran (10) amadeh sazi mohall malshoran (11) amadeh sazi mohall malshoran (12) amadeh sazi mohall malshoran (13) amadeh sazi mohall malshoran (14) amadeh sazi mohall malshoran (15)

 

برگزاری اولین جشنواره مالشوران بخش عمارلو در کلیشم – در جوار استخر طبیعی خلشکوه – ۹۴/۶/۱۹

۱-malshoran (17) ۲-sokhanraniha (2) ۲-sokhanraniha (5) ۲-sokhanraniha (20) ۲-sokhanraniha (28) ۳ -mosighi mohalli (2) ۳ -mosighi mohalli (7) ۳ -mosighi mohalli (9) ۳ -mosighi mohalli (13) ۴ -chubbazi (12) ۴ -gheish bazi (26) ۴ -koshti ۴ -poshtak ۴ -raghseh kordi (13) ۵ -ghorfeh mahsulat va sanaye rustaee (26) ۶ -paziraee (16) ۷ -payan barnameh (6)

 

برای دریافت پوشه کامل عکسها بر روی اینجا   کلیک کنید.

  

نوشته شده توسط umran در شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ

۲ نظر

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  سلام متأسفم برای مسئولین و مجریان برنامه برگزاری مراسم مال شوران.
  جشنواره ای موفق هست که خارج از محدوده کلیشم و جیرنده بازدید کننده می آمد.
  از مسولانی که کار فرهنگی بلد نیستند؛ عاجزانه خواهشمندیم سرصندلی های خودشون بشینند و سفت به میز کارشان بچسبند، ولی کار بی فرهنگی نکنند و فرهنگ و رسومات منطقه را زیر سوال نبرند.

  1. 0

   سلام
   هرچند در مراحل قبل از برگزاری جشنواره فراز و فرودی وجود داشت؛ اما خود جشنواره با اینکه اولین بار بود برگزار می شد؛ با کمترین امکانات و در کمترین زمان ممکن بدون هیچ حاشیه و هیچ مشکلی به خوبی برگزار شد. همکاری مردم منطقه و مسئولین محلی در برگزاری این جشنواره ستودنی است.
   این جشنواره برای خیلی ها تداعی کننده خاطرات بود و برای خیلی از جوانان ونوجوانان منطقه دیدن این آیین ها تازگی داشت. اول خود ما باید به این باور برسیم و به داشته های خودمان ببالیم. مضاف بر اینکه از مناطق دیگر هم حضور پررنگ داشتند.
   جنابعالی نیز بجای خواهش کردن، ابراز تأسف و زدن برچسب بی فرهنگی به دیگران؛ می توانستید قدمی به جلو بگذارید و آستین بالا بزنید و کمک کنید.

 2. 0

  با سلام.
  ضمن احترام به این نظر دهنده محترم. متأسفانه ما فقط تماشاگر خوبی هستیم. بیرون گود نشستیم می گیم لنگش کن. بهتره بجای بهانه گیری بیاییم کار های فرهنگی را گسترش دهیم. در همه کارها کم کاستی وجود دارد و شکی در آن نیست پس با شناسایی و رفع کم کاستی ها؛ باعث گسترش کارهای فرهنگی در منطقه شویم.  

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


6 + = 14