تصاویر عزاداری ماه محرم خرمکوه

تصاویر عزاداری ماه محرم روستای خرمکوه،عمارلو

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
IMG_0063 [640x480]

با آغازماه محرم  شور وهیجانی در میان مردم جهت مراسم عزاداری در گرفته وچهره روستا ها تغییر کرده است .در روستای  خرمکوه  بخش عمارلو نیز این مراسمات  گرامی داشته می شود واهالی روستا هرجای ایران اسلامی که باشند برای برگزاری مراسم راهی روستا میشوند

در گذشته که اهالی روستا هنوز کوچ نکرده وعازم شهرها نشده بودند با توجه به علاقه مردم به تعزیه خوانی تمام ده روز محرم وبرخی اوقات چند روزی بعد از محرم نیز این مراسم در مسجد  ابوالفضل برگزار می شد ومردم مشتاق وعلاقه مند به این مراسم گرداگردحیاط مسجد وروی بام خانه ها وهر جایی که امکان نشستن یا ایستادن بود حاضر شده وتعزیه خوانی را به تماشا می نشستند . ودسته وهیات های عزارداری هم که طبق عادت معمول در محل براه افتاده و عزاداری باشکوه تمام برگزار میشد .  لذا با توجه به کمبود تعزیه خوان و همچنین برودت هوا این چند سال اخیر ، مراسم تعزیه خوانی تقریبا کمتر اجرا شده وتنها به مراسم سینه زنی وزنجیر زنی وروضه خوانی اکتفا میشود . مراسم اصلی ماه محرم بیشتر در روزهای تاسوعا وعاشورا نمود دارد .در این دو روز از اول صبح مردم در مسجد محل تجمع کرده وسپس در قالب دسته های عزاداری عازم امامزاده طاهر (ع) روستا میشوند  در این دو روز اهالی وخیرین محل با پخت غذا در امامزاده ها ، مساجد وخانه های خود از عزاداران پذیرایی مینمایند از مراسم دیدنی این روزها سینه زنی خاص وسنتی به نام جوشی است که مردان وجوانان بازو در بازوی هم به صورت حلقه در آمده ونوحه خوان در وسط این دایره قرار گرفته وبا خواندن اشعاری در باره واقعه کربلا هیجان زیادی در جمع ایجاد می نماید بخصوص تماشاچیانی که در اطراف این حلقه جمع شده اند وناظر عزاداری سینه زنان هستند.

بخشی از اشعار متن این نوحه که به یادم مانده است بشرح زیر است

آه حسینم حسین

گفت به شاهنشه دشت بلا

حضرت عباس یل باوفا

کی گل گلزار رسول خدا

……….

آه حسینم حسین از ابتدای ماه محرم تا 28 ماه صفر مراسم نوحه خوانی  و عزاداری در مسجد روستا برگزار میشود  .مداحان نوحه می خوانند و اهالی سینه می زنند  البته در چند سال اخیر روی به زنجیر زنی آورده اند . مراسم زنجیر زنی در میدان روستا که جلوی مسجدقرار دارد انجام می شود در صبح روز تاسوعا ماه محرم همه اهالی در مسجد جمع می شوند تا مراسم دسته بری با علم به سمت امامزاده را آغاز کرده وبانوحه سرایی به امامزاده میروند ودرحیاط امامزاده به عزاداری می پردازند .

درمسیرعزاداری اهالی  نذورات خود را بر روی علم(که نماد دست حضرت عباس است)  می گذارند . متولی( شیخ)  نذورات را درپایان مراسم جمع می کند .

اگر در خانه ای  جلوی  علم گوسفندی قربانی کردند آنرا برای طبخ نهاریاشام به مسجد روستا می آورند

در پایان مراسم دسته بری که  تا  ظهر طول میکشد  همه اهالی در مسجد برای اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و صرف نهار جمع می شوند . متولی هم مقدار نذوراتی را که از دسته بری در روستا جمع شده به همه اعلام می کند.ومعمولا سازهای مورد استفاده در محرم سنج، طبل، شیپور، نی، دهل بوده است.

مراسم مقابله خوانی در ابتدای روستا انجام میشود. مقابله خوانی بین دو هیات عزادار مهمان و میزبان اجرا می شود. مقابله خوانی، خواندن اشعاری است که حاکی از شرح مظلومیت های امام حسین(ع) و یارانش، و خاندان اهل بیت و دادگری … و خوش آمدگویی و بدرقه شهدای صحنه کربلاست.

مراسم دسته بری به روستای ناوه   در روزهای هفتم وتاسوعا محرم انجام میشود . این مراسم معمولاً بصورت رفت و برگشت انجام می شود. یعنی اگر اهالی روستای خرمکوه به روستای ناوه  رفتند ، اهالی آن روستا هم روز بعد به این روستا دسته بری خواهند داشت.

زمانی که عزاداران نزدیک روستا ناوه می رسید ند  بزرگان و ریش سفیدان با سینه زنان   به استقبال هیات عزاداران روستای خرمکوه می آمدند و این خوشامد گویی به صورت شعر زیر می باشد:

(( سینه زنان شاه دین خوش آمدید خوش آمدید ))

خوب آمدیدگل آمدیدخوش آمدید خوش آمدید

اجرشما بامصطفی(ع) خوش آمدید خوش آمدید

عطرگل محمدی خوش آمدید خوش آمدید

و در جواب سینه زنان مهمان نیز جواب می دهند:

((سینه زنان شاه دین ما به سلام آمدیم ))

مادعاکردیم ورفتیم زین عزا

ازعزای پسرشیرخدا

اجربانی باشهید کربلا  یاحسین

هیات میزبان راه را برای هیات میهمان باز می کردند و میزبان پشت سر مهمان حرکت می کند تا به مسجد محل می رسید ند و آن جا با هم به عزاداری می پرداختند.

دسته های مهمان در حیاط مسجد محل مراسم زنجیر زنی و سینه زنی نموده سپس پذیرایی از مهمانان در مسجد روستا انجام میشود .

و نوحه خوان با  مضامین شعرهایی در باره واقعه عاشورا خوانده  وسینه زنان نیز با فریاد بلند نوحه خوان را همراهی می نمایند. پس از عصر عاشورا و برگزاری مراسم شام غریبان وصرف شام در مسجد مراسم ماه محرم پایان یافته و مردمی که از شهرهای دیگرجهت این مراسم به روستا آمده بودند به شهرهای خود برمیگردند وتا سال دیگر ومحرمی دیگر انشااله اگر عمری باقی بود.

مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه

مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه

مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه

مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه نماز جماعت مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه نماز جماعت مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه مسجد ابوالفضل روستای خرمکوه دسته بری به امامزاده احمد و محمد روستای ناوه دسته بری به امامزاده احمد و محمد روستای ناوه دسته بری به امامزاده احمد و محمد روستای ناوه دسته بری به امامزاده احمد و محمد روستای ناوه دسته بری به امامزاده احمد و محمد روستای ناوه 

+20   

گالری عکس

گالری عکس30 عکسنوشته شده توسط farabi در سه شنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۸:۴۸ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    با سلام
    تصاویر خوبیست.اجر شما با سیدالشهدا.موفق باشید

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


6 + 2 =