بارش برف و باران در آخر این هفته و اوایل هفته بعد در مناطق کوهستانی – ۹۴/۸/۶

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
۳ jirandeh 6-8-94

 

 

 

 

 

 

پیش بینی بارش برف و باران در آخر این هفته و اوایل هفته بعد در مناطق کوهستانی – ۹۴/۸/۶

اخطاریه شماره ۳۷ سه شنبه مورخ ۹۴/۰۸/۰۵

پیرو اخطاریه شماره ۳۶روز دو شنبه مورخ ۹۴/۰۸/۰۴؛  تحلیل همدیدی و آینده نگری:
انتقال رطوبت بوسیله شارشهای گرم و مرطوب از عرضهای جنوبی و همچنین از شرق مدیترانه در لایه های زیرین جو و از طرفی گذر تدریجی و آرام ناوه تراز میانی، موجب شکل گیری سامانه بارشی فعال در نیمه غربی کشور شده است.  با وجود زبانه پرفشار در عرضهای شمالی، جبهه گرم این سامانه سبب بارشهای بسیار خوبی در استانهای نیمه غربی، دامنه های زاگرس و دامنه های جنوبی البرز و همچنین تحت تاثیر جریانهای شمالی در استانهای ساحلی دریای خزر و اردبیل خواهد شد. این سامانه تا اوایل هفته آینده همجنان درمناطق یاد شده فعال خواهد بود و اواخر هفته به شمال شرق کشور نیز گسترش خواهد یافت. از روز پنجشنبه با تقویت  جریانهای شمالی ضمن کاهش دما، بارش باران در دامنه های شمالی البرز و سواحل دریای خزر تشدید خواهد شد و ارتفاعات البرز بویژه دامنه های شمالی و مناطق مرکزی آن شاهد بارش برف خواهد بود.
  پیش بینی سه روز آینده:
با توجه به بارش باران که گاهی به سبب تشدید شرایط همرفتی با رشد ابرهای جوششی و قوع تندر همراه خواهد بود، احتمال وقوع شرایط آبگرفتی یا سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها و همچنین لغزندگی جاده ها به شرح زیر پیش بینی میشود:
 سه شنبه ۹۴/۰۸/۰۵ : شمال و جنوب آذر بایجان شرقی، مناطق میانی اردبیل، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و غرب کرمانشاه.
چهار شنبه ۹۴/۰۸/۰۶ : نیمه جنوبی استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و استانهای زنجان، کرمانشاه، کردستان، ایلام، مناطق غربی و شمالی استان خوزستان
پنجشنبه ۹۴/۰۸/۰۷: استانهای گیلان، مازندران، ایلام، جنوب همدان، استان مرکزی، ایلام و شرق کرمانشاه، استان لرستان و خوزستان و شمالغرب چهار محال و بختیاری. در این روز بارش در لرستان و خوزستان در حوزه رود دز قابل توجه و گاهی با رگبار شدید پیش بینی میشود.
استانهای تهران و البرز در روز پنجشنبه با بارش باران، گاهی با رگبار و رعد وبرق همراه خواهد بود که احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در این روز وجود دارد.
 در روزهای آینده با تغییر شرایط، پیش بینی بروز رسانی خواهد شد.
از اینرو توصیه می شود برای حفظ ایمنی احتیاط لازم درتردد جاده ای به سبب لغزندگی ناشی از بارش باران و کاهش دید افقی به علت مه غلیظ در جاده های کوهستانی البرز و تردد در مناطق مستعد بروز سیلاب بکار گرفته شود.

**********************

 

اخطاریه شماره ۵ سه شنبه مورخ ۹۴/۰۸/۰۵ ویژه هواشناسی کشاورزی

پیرو اخطاریه شماره ۳۶ مورخ ۹۴/۰۸/۰۴ مرکز پیش بینی، با استقرار جریانهای گرم و مرطوب از عرضهای جنوبی و ورود زبانه پرفشار سطح زمین از عرضهای شمالی و گذر تدریجی امواج تراز میانی جو از روز سه شنبه فعالیت سامانه بارشی درشمال غرب وغرب کشورتقویت شده وگستره بارش، دامنه های جنوبی البرز و جنوب غرب کشور را نیز فرا می گیرد. از روزچهارشنبه با تقویت زبانه پرفشار در نیمه شمالی و از سوی دیگر تقویت جریانهای گرم ومرطوب درغرب وجنوب غرب کشور، شدت بارش ها درنیمه غربی وبویژه جنوب غرب کشورافزایش خواهد یافت.  نقشه های آینده نگری بیانگر ماندگاری و تقویت الگوی جوناپایدار فوق بر روی مناطق غربی، دامنه های البرز و سواحل شمال کشور تا اویل هفته آینده می باشد. براین اساس:
 سه شنبه ۹۴/۰۸/۰۵  استانهای آذر بایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان، ایلام و لرستان .
چهار شنبه ۹۴/۰۸/۰۶  استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، نیمه غربی خوزستان، زنجان، اردبیل،آذربایجان غربی،آذربایجان شرقی، گیلان، همدان و قزوین.
پنج شنبه ۹۴/۰۸/۰۷: استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، تهران، نیمه شمالی سمنان، البرز، قزوین، زنجان، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، مرکزی، همدان، قم، چهارمحال وبختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و در اواخر وقت گلستان که شدت بارش در استانهای خوزستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه خواهد بود.
جمعه ۹۴/۰۸/۰۸: استانهای مازندران، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، تهران، البرز، قم، غرب سمنان، شمال و شمال غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، خوزستان، لرستان و ایلام که شدت بارش در جنوب و غرب در استان های خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه و غرب چهارمحال وبختیاری و در شمال در نیمه غربی مازندران و نیمه شرقی گیلان متمرکز خواهد بود.
شنبه ۹۴/۰۸/۰۹: استانهای گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال سمنان، شمال و نیمه غربی اصفهان، قم، نیمه شمالی استان تهران، البرز، قزوین، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، لرستان، ایلام، کرمانشاه، خوزستان که شدت بارش در غرب و جنوب غرب کشور در استانهای ایلام، کرمانشاه، خوزستان و لرستان و در شمال کشور در سواحل دریای خزر متمرکز خواهد بود.

در این روز به سبب گذر جبهه سرد و نفوذ توده هوای سردتر از عرضهای شمالی بتدریج در روز یکشنبه دما بطور قابل توجهی (حدود ۱۰ درجه ) افت خواهد نمود که میزان افت دما در نیمه شمالی کشور محسوس تر خواهد بود.
از این رو توصیه های هواشناسی کشاورزی به شرح زیر اعلام می گردد:
۱٫خودداری از انجام هرگونه عملیات محلول پاشی و سم پاشی.
۲٫برداشت سریع محصولات قابل برداشت در استانهای شمال غرب و شمال شرق کشور به سبب افت دما و انتقال به مکان های مسقف و سر پوشیده.
۳٫تهویه و تنظیم دما و رطوبت سالن های پرورش قارچ و انبارها با توجه به کاهش دما.
۴٫پاک سازی راه آب مزارع و باغات .
۸٫اطمینان از محکم بودن دیواره استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی جهت جلوگیری از سرریز آب.
۹٫کاهش آب استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی با توجه به افزایش سطح آب کانال ها و رودخانه ها.
۱۰٫قطع غذادهی و کوددهی جهت جلوگیری از استرس در صورت گل آلود شدن آب و هوادهی استخرهای پرورش ماهی.
۱۱٫خودداری از صید ماهی در زمان بارندگی در استخرهای پرورش ماهی‌های گرم‌آبی، جهت جلوگیری از تخریب دیواره آب‌بندان.
۱۲٫انتقال کندوهای زنبورعسل به مناطق مسقف یا مناطق زمستان گذران در شمال غرب و شمال شرق به سبب کاهش دما.
۱۳٫قرار دادن سمت دریچه پرواز کندوها به سمت مخالف باد منطقه و ایجاد پوشش مناسب بر روی کلونی ها به منظور جلوگیری از نفوذ آب در آنها.
۱۴٫تهویه و تنظیم دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش دما.
۱۵٫خودداری  از چرای دام در ارتفاعات و مناطق کوهستانی به دلیل مخاطره رعد و برق .
۱۶٫خودداری از چرای دام در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها .

۱ jirandeh 6-8-94

۲ jirandeh 6-8-94

۳ jirandeh 6-8-94

  

نوشته شده توسط umran در چهارشنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۲ ق.ظ

دیدگاه


2 + = 10