راه‌اندازی ایستگاه‌ جدید لرزه‌نگاری در جیرنده – ۹۴/۸/۱۳

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
new_2_1.jpg

 

 

 

 

 

 

راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید لرزه‌نگاری در کشور – ۹۴/۸/۱۳

در شش ماه نخست سال ۱۳۹۴، مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با توجه به وظیفه ملی ثبت و اعلام زمین‌لرزه‌های کشور، اقدام به راه اندازی شش ایستگاه لرزه‌نگاری جدید باند پهن در حوالی شهرهای سراوان و نگور در استان سیستان و بلوچستان، شهرهای جیرنده، رضوانشهر و رشت در استان گیلان و شهر تربت جام در استان خراسان رضوی نموده ‌است.

این ایستگاهها بر اساس برنامه این مرکز برای پوشش هر چه بهتر چشمه‌های زمین لرزه در کشور نصب و راه‌اندازی شده‌اند.

لازم به ذکر است ایستگاه‌های استان گیلان در قالب شبکه لرزه‌نگاری رشت راه‌ اندازی شده‌اند. علاوه بر نصب و راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید، این مرکز برنامه ارتقاء و بروزرسانی تمامی ایستگاه‌های قدیمی را در حال اجرا دارد که طی شش ماه گذشته، چهار ایستگاه لرزه‌نگاری در استانهای خراسان رضوی (۲ ایستگاه)، تهران (۱ ایستگاه) و آذربایجان شرقی (۱ ایستگاه) با تجهیزات مدرن ارتقاء یافته‌اند.

لازم به ذکر است که ایستگاه زلزله نگاری بعد از زلزله ۱۳۶۹ در محوطه ساختمان بخشداری عمارلو نصب شده که همچنان در مدار فعالیت است.

ss

ss

ss

ss

 

ss

ایستگاههای قدیم و جدید  شهر جیرنده گیلان

zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (0) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (1) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (2) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (3) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (4) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (5) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (7) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (8) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (9) zelzeleh neghar jirandeh 13-8-94 (10)

 

zelzeleh neghar ghadimi jirandeh 13-8-94 (1) zelzeleh neghar ghadimi jirandeh 13-8-94 (2)

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری

 مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، کار ثبت و تعیین محل زمین‌لرزه‌ها را از سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸ میلادی)، با احداث اولین ایستگاه لرزه‌نگاری در تهران آغاز کرد. در دهه ۱۹۶۰ میلادی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور به ۵ ایستگاه آنالوگ نصب شده در شهرهای تهران، تبریز، مشهد، شیراز و کرمانشاه افزایش یافت. از این تعداد ۳ ایستگاه تبریز، مشهد و شیراز زیرمجموعه شبکه لرزه‌نگاری استاندارد جهانی (WWSSN) بودند.  در سال ۱۳۵۴(۱۹۷۵ میلادی) یک آرایه ۷ ایستگاهی موسوم به آرایه بلند دوره ایران (ILPA) برای اهداف خاص و نیز فراهم آوردن اطلاعات لرزه‌ای مناسب جهت تحقیقات زلزله‌شناسی در جنوب غربی تهران نصب گردید. در سالهای ابتدایی دهه ۱۳۶۰ هجری شمسی در چند نقطه دیگر کشور از جمله بروجن، مینودشت، سد مهاباد، قمصر کاشان و قلعه‌قاضی هرمزگان، توسط مؤسسه ژئوفیزیک ایستگاه‌های لرزه‌نگاری آنالوگ نصب و راه‌اندازی گردید. تا سال ۱۳۷۴، ثبت و گزارش زمین‌لرزه‌های رخداده در کشور توسط این ایستگاه‌های لرزه‌نگاری آنالوگ صورت می‌گرفت. با تأمین تجهیزات لرزه‌نگاری جدید از نوع رقمی، نصب دستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید در سال ۱۳۷۴ در شبکه‌های لرزه‌نگاری تهران و تبریز آغاز و در سالهای بعد با نصب تجهیزات در شبکه‌های لرزه‌نگاری سمنان، قوچان، یزد، ساری، اصفهان، شیراز، مشهد، کرمانشاه، بیرجند و خرم‌آباد شبکه‌های لرزه‌نگاری توسعه یافتند. در سال ۱۳۸۹ نیز، شبکه‌های لرزه‌نگاری میناب، کرمان، شهرکرد و همدان نیز به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است. ایستگاه‌های لرزه‌نگاری این شبکه‌ها مجهز به لرزه‌نگارهای کوتاه دوره، باند متوسط، باند پهن و باند بسیار پهن سه مؤلفه‌ای هستند. این مرکز در حال حاضر با بهره‌گیری از ۱۰۸ ایستگاه لرزه‌نگاری رقمی، در قالب ۲۰ شبکه لرزه‌نگاری محلی، چهار پایگاه لرزه‌نگاری تک ایستگاهی و یک ایستگاه درون چاهی فعالیت دارد، که بسیاری از مناطق لرزه‌خیز کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد (شکل زیر) .

 

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری

IRSC_Stations_HighQuality.jpg

*************************************************

IRSC_Stations_HighQuality.jpg

 شبکه‌های لرزه‌نگاری مطابق برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت در نواحی مختلف کشور در حال توسعه و افزایش است. اطلاعات ثبت شده توسط ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در سطح کشور، به‌طور پیوسته از طریق سیستم رادیوئی به مراکز شبکه‌ها‌ در استانها مخابره شده و مراکز شبکه‌ها نیز به دو طریق VPN و ماهواره‌ای، بطور پیوسته با مرکز لرزه‌نگاری کشوری در تهران ارتباط دارند.

‌‍ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کوتاه دوره مجهز به لرزه‌نگار SS1 (با فرکانس ویژه یک هرتز) است. ایستگاه‌های لرزه‌نگاری با باند متوسط مجهز به لرزه‌نگارهای Trillium-40s و ایستگاه‌های لرزه‌نگاری باند پهن و بسیار پهن مجهز به لرزه‌نگارهای CMG3ESP-120s و CMG3T-360s و Trillium-240s هستند.

۲ jirandeh

برای رویت شتابنگاشت های ثبت شده در ایستگاه جیرنده بر روی اینجا کلیک کنید.

برای رویت اطلاعات آخرین زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور بر روی اینجا کلیک کنید.

  

نوشته شده توسط umran در سه شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۹:۲۶ ق.ظ

دیدگاه


4 + = 13