مردم روستای انبوه دعای جوشن کبیر را به نیت دوری روستا از بلایای طبیعی در یکسال پیش رو می خوانند.

محرم درروستای تاریخی انبوه+تصاویر

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32

اهالی روستای انبوه بر اساس سنتی 500 ساله در گرداگرد روستا دعای جوشن کبیر خواندند. مردم  روستای انبوه  طبق سنتی که 5 قرن قدمت دارد با راه رفتن دور روستا دعای جوشن کبیر خواندند.

در این مراسم که همه ساله در دوازدهم ماه محرم و در سالروز شهادت امام سجاد (ع) برگزار می شود. این مراسم امسال روز جمعه 11 ماه محرم  برگزار شد .  12 خردسال و نوجوان به نیت 12 معصوم در حالیکه قرآن به سینه هایشان بسته اند در جلوی جمعیت حرکت می کنند و هشت نفر از مداحان مسن بنام کرملاء دعای جشون کبیر را می خوانند مردم هم با ندای الغوث الغوث خلصنا من نار یا رب را زمزمه می کنند.

صاحبان خانه های روستای  انبوه نیز با چای – خرما و شیر از عزادارن پذیرایی می کنند. مراسم دعای جوشن کبیر روستای  انبوه  با حضور در قبرستان روستا – قرائت فاتحه – عزاداری – نماز ظهر وپذیرایی از مردم به پایان می رسد.

مردم روستای انبوه  دعای جوشن کبیر را به نیت دوری روستا از بلایای طبیعی در یکسال پیش رو می خوانند.

السلام علی الحسین و علی مقطوع الیدین

                    السلام علی الحسین

و علی علی ابن الحسین

                و علی اولاد الحسین

             و علی اصحاب الحسین

 

همه عمر بر ندارم سر از این خمار و مستی

 که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی

چند سال محرم جای خالی مداح اهل بیت حاج دولت طالشی انبوهی که در مراسم عزای سرور و سالار شهیدان با خواندن نوحه و روضه ذکر مصیبت میکردند خالیست .

نام   :             حاج  دولت  طالشی

نام پدر  :         مرحوم حسن طالشی

سال تولد :           1304

 

مدت مداحی برای سرور و سالار شهیدان  

           حدودا    80  سال

حاج دولت طالشی انبوهی در زمان بچگی به مکتبخانه نزد مرحوم ملا یدالله رفتند و سواد مکتبی را  نزد ملا یدالله فرا گرفتند و از همان زمان طفولیت در تعزیه خوانی ها  بچه خوانی میکردند .

گفتنی است که آقای حاج دولت طالشی قریب ۸۰سال از عمر خویش را در کنار فعالیت سخت کوشانه کشاورزی و دامپروری و…به مداحی اهل بیت و مرثیه سرائی آن خاندان پرداخته است و یکی از تعزیه خوانان با اخلاص ودلسوخته خاندان عصمت و طهارت می باشد.

 

چند سالی است که حاج دولت طالشی انبوهی به علت کهولت سن در مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان در روستای انبوه جایشان واقعا خالیه .

منبع وبلاگhttp://anbooh.persianblog.ir

+10   

گالری عکس

گالری عکس11 عکسنوشته شده توسط farabi در دوشنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱:۵۳ ق.ظ

دیدگاه


6 + = 12