یک قلاده پلنگ توسط شکارچی متخلف در عمارلو كشته شد.

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
1

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان و به نقل از روابط عمومي اداره‏ كل حفاظت زيست گيلان، برغم تلاش‏ های شبانه‏ روزی محیط‏بانان اداره‏کل حفاظت محیط زیست در حفاظت از جمعیت گوشتخواران، در استان گیلان به ندرت شکارچیان متخلف با عبور از شبکه ‏های حفاظتی، به انجام اعمال خلاف قانون مبادرت ورزیده و بالاترین سطوح هرم غذایی را نشانه می‏روند.

گزارش ارائه شده به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار، حاکی از شکار یک قلاده پلنگ در منطقه ییلاقی آسمانسر از توابع جیرنده رودبار بوده که مامورین به محض وصول گزارش در منطقه حاضر و پس از بازرسی، پوست پلنگ را در انبار منزل متخلف کشف می‏كنند.

2

متخلف به محض رویت حضور مامورین محیط زیست پا به فرار گذاشت که پس از تعقیب و گریز توسط مامورین نیروی انتظامی منطقه عمارلو دستگیر شده و در حال بازجویی است.

هنوز گزارش بیومتریک این پلنگ به اداره‏کل حفاظت محیط زیست گیلان واصل نشده و کارشناسان در حال بررسی جزئیات آن هستند. جمعیت پلنگ در سراسر کشور به واسطه تخریب زیستگاهها تحت فشاره بوده و اگر اهرمهای حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ این گونه زیستگاههای آن نباشد خطرات فجیعی متوجه جمعیت این گونه از گربه‏سان در سراسر کشور خواهد شد.

براساس فرضیه‏ای مورد بحث میان اساتید برجسته زیست‏شناسی کشور، استان گیلان یکی از استان‏های منبع این گونه است که پلنگ به واسطه امنیت نسبی و دسترسی آسانتر به مواد غذایی توفیق بیشتری برای زادآوری داشته و از طرفی به واسطه وسعت زیاد قلمرو این حیوان در طبیعت بخشی از گونه‏های زادآوری شده به استانهای مجاور مانند زنجان و قزوین مهاجرت و ترکیب گونه‏ای آن استانها را ترسیم می‏كند.3

هم اکنون اداره‏کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در حال تشکیل پرونده‏ای برای متخلف جهت معرفی وی به دستگاه قضایی بوده و در موارد خاصی مانند این کمترین تسامحی با متخلفین نخواهد كرد.

به متخلفین این عرصه نیز هشدار داده می‏شود که به واسطه گسترش کیفی و کمی همیاران محیط زیست و محیط یاران متعهد در سراسر استان گیلان امکان پوشیده ماندن تخلف آنها وجود ندارد و محض اقدام به تخلف، اخبار آن به اداره‏های حفاظت محیط زیست در شهرستانها و اداره‏کل حفاظت محیط زیست در مرکز استان واصل خواهد شد. طی هماهنگی‏ های به عمل آمده با مسئولان قضایی استان به تخلفاتی که تنوع زیستی استان را نظاره می‏روند بدون کمترین تسامحی رسیدگی شده و متخلفین مجازات خواهند شد .

اداره‏کل حفاظت محیط زیست استان گیلان ضمن ابراز تاسف عمیق نسبت به این فاجعه دردناک که قلب همه دوستداران طبیعیت را می‏فشارد، از مردم هوشمند استان تقاضا دارد تا با ارسال اخبار و گزارشات به موقع نسبت به تخلفات محیط زیستی به خصوص در حوزه تنوع زیستی و گونه ‏های ارزشمند استان، این اداره‏کل را در حفظ میراث تاریخ طبیعی استان یاری رسانند.اخبار تکمیلی پیرامون جزئیات این خبر متعاقبا اعلام می‏ شود.

  1

  

نوشته شده توسط umran در سه شنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲:۴۵ ب.ظ

دیدگاه


4 + 8 =