اولین شهید دفاع مقدس گیلان:شهید تراب پورقلی جیرنده

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
8888

 

 

 

 

 

 

 

 

نام: تراب

نام خانوادگی: پورقلی جیرنده

نام پدر: علی

تاریخ تولد:  ۱۳۳۸/۹/۹

یگان خدمت : سپاه پاسداران

محل تولد: قوشلانه خورگام

تاریخ شهادت:  ۱۳۵۹/۷/۸

محل شهادت :  منطقه عملیاتی سر پل ذهاب

مزار شهید : گلزارشهدای تازه آباد رشت

طول مدت حیات : ۲۱ سال

تراب پور قلی جیرنده در تاریخ ۱۳۳۸/۹/۹ در روستای قوشلانه خورگام متولد شد. پدرش بنام علی پورقلی (اصالتاً اهل جیرنده) و مادرش بنام  بلور مرادی جیرنده  بودند که از مدت ها قبل به شهرستان رشت مهاجرت کرده بودند، مدتی در لشت نشاء و سپس در سنگر مستقر شدند. خانواده ۸ نفره پورقلی ۳ خواهر و ۳ برادر و به همراه پدر و مادر روزگار می گذراندند.

 

خانم بلور مرادی مادر شهید تراب پورقلی

خانم بلور مرادی مادر شهید تراب پورقلی


تراب در سنگر رشد کرد و در کودکی در کلاس قرآن و مکتب خانه تحت تعالیم اسلامی قرار گرفت. تراب تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ابن سینا سنگر و تحصیلات دبیرستان و دیپلم را در مدرسه دین و دانش رشت به اتمام رساند. تراب در دوم راهنمایی (سال ۵۱) درس می خواند که پدر مرحوم شد، سپس تحت سرپرستی برادرش صفر پورقلی قرار گرفت.
برادر شهید، آقای صفر  پور قلی  نقل می کند که روزی ۲(دو) تومان می گرفت، ۱۰ ریال هزینه رفت و برگشت از سنگر به رشت و اگر ناهار می خورد ۱۰ ریال هم خرج غذایش می شد.

تراب نوجوان به ورزش فوتبال علاق داشت و در تیم گیلان جوان بازی می کرد، تابستان ها که برای سر زدن خواهرش ثریا (همسر آقای محرم ابدی خواه کلیشمی)  به روستای کلیشم عمارلو می رفت و با دوستان کلیشمی اش فوتبال بازی می کرد، تراب بیشتر در پست دروازه بانی می ایستاد.

نشسته سمت راست شهید تراب پورقلی در تیم فوتبال کلیشم

نشسته سمت راست شهید تراب پورقلی در تیم فوتبال کلیشم

هم چنین شهید برای کسب در آمد در اوقات بیکاری و تابستان بنایی می کرد، بنا به قول برادر شهید ایشان سال ۵۵ و ۵۶ به موتل قو (کلار آباد) رفته و کار می کرد.


سال های انقلاب درشهر های رشت و سنگر در راهپیمایی ها شرکت فعال داشت و با دوستان در سازماندهی و تسخیر اماکن وابسته به رژیم شاه فعالیت می کرد.

کمیته محلی انقلاب اسلامی را در محل ژاندارمری سنگر تشکیل داد و ۳ ماه آنجا را اداره می کرد. سازماندهی سپاه لنگرود، راه اندازی سپاه هشتپر و نهادهای انقلابی رشت از جمله کارهای مهم سال اول انقلاب بود که شهید پورقلی انجام داد.
در بهار سال ۵۹ به مدت ۳ ماه به پاوه کردستان رفت تا با ضد انقلاب مبارزه کند، در برگشت به خانه پای مادر را بوسید، به خاطر بیماری پادرد مادر ناراحت بود.
در پاییز سال ۵۹ دوباره به غرب رفت،  ۵روز بعد در سرپل  ذهاب به شهادت رسید، ۷ مهرماه سال ۵۹ جنازه شهید را آوردند و در ۸ مهر سال ۵۹ در رشت تشییع جنازه شد.

استاندار وقت: شهید مهندس انصاری بر سر مزار شهید سخنرانی کرد. بدین ترتیب اولین شهید دفاع مقدس گیلان شهید تراب پور قلی نام گرفت.

  

نوشته شده توسط farabi در سه شنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲:۰۳ ق.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    سلام عليكم شهيد تراب پورقلي متولد روستاي قوشلانه مي باشند نه شهر جيرنده*

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


8 + = 12