متن مصاحبه با حمید بامدادی پارودباری از هنرمندان پرافتخار عمارلو

گفتگو با حمید بامدادی پارودباری خواننده و کارشناس موسیقی

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
دلبر-من2

 

 

 

 

 

 

بسمه تعالی

با جناب آقای حمید بامدادی پارودباری خواننده و کارشناس موسیقی استان گیلان که از افتخارات بخش عمارلو محسوب می شود؛ مصاحبه ای انجام داده ایم که خلاصه آن در 4 بخش {معرفی اولیه – موسیقی و آواز – رابطه موسیقی با شغل فعلی وی – و زادگاه ایشان (عمارلو)} به شرح زیر می باشد:

1- خودتان را معرفی کنید و بفرمایید اصالتاً کجایی هستید؟ ( محل تولد ، محل تحصیلات، محل زندگی و … )

بنام خداوند جان وخرد    کزین برتراندیشه برنگذرد

      قبل از هرچیز عرض سلام و ادب به حضور گرامی یکایک عمارلویی های عزیز و سپاس از دست اندرکاران محترم سایت عمارلو که فرصتی را پیش روی نهادند تا آرزوی دیرینه ام را که همانا عرض ارادت بحضور گرم عمارلویی های عزیز خاصه (جیرنده و پارودبار) را ارائه نمایم جناب حافظ  می فرماید:  “ارادتی بنما تاسعادتی ببری ”

 اینجانب حمید بامدادی پارودباری متولد جیرنده 53/11/12  می باشم. تحصیلاتم را درمقطع ابتدایی تا کلاس سوم در جیرنده و پس از آن شهر منجیل و از دوم دبیرستان در شهر رشت دبیرستان شهید بهشتی و همچنین تحصیلات دانشگاهی را نیز در رشته مهندسی کشاورزی در شهر رشت گذرانده ام.

Picture

——————————————————————-

2-  چطور شد وارد عرصه سرود،هنر، آواز و … شدید؟

بدواً گوش جانم در کودکی با لالایی های مادرم که از آواهای فولکلوریک(محلی) منطقه عمارلو نشأت گرفته بوده مانوس گردیده و ضمیر ناخودآگاهم این ملودی ها را تکرار می نمود که اتفاقاً قرین صدای خوش (که از لطاف الهی است) گردید و اینگونه دوران کودکی سپری شد تا به هنگام مدرسه که آنجا نیز معلمین عزیزم که یادشان موجب مسرت است: خانم جواهری و آقایان قسمت مصطفی پور وعلی جعفری خاصه برادر بزرگم علی بامدادی که  او نیز در مدرسه میرزاکوچک جیرنده تدریس می کرد مشوقم دراجراهای تک خوانی درگروه سرود مدرسه بودند. باری اینگونه تا مقطع دبیرستان(رشت) نیز ادامه یافت و از آنجا آواز ایرانی را به صورت جدی دنبال نموده و حتی کنسرت هایی در دبیرستان شهید بهشتی و دانشگاهای گیلان اجرا نمودم و درنهایت از سن 18 سالگی آواز را بصورت آکادمیک دنبال نمودم که شرح آن در این مختصر نمی گنجد.

3- اولین کار شما چی بود؟ چگونه شد که در صدا و سیما حضور پیدا کردید؟

اولین اثرهنری اینجانب مجموعه دلبرمن بود که به بازار موسیقی عرضه شده 10 سال قبل از این و بعد از گذر از مراحل تست صدا و هیئت ژوری (داوران) در سازمان صدا و سیمای کشور، صدای اینجانب مورد توجه قرارگرفته و رسماً جز خوانندگان صدا و سیمای کشور قرار گرفتم که در همین راستا آثاری از استاد امیرحسین زندیان نیز اجرا شد؛ از جمله (ساحل و همصدای عشق)، متاسفانه بدلیل مشغله کاری و بعد مسافت رابطه ام با مرکز صدا و سیمای کشور درسالهای اخیر کمتر شده است. اما در صدا و سیمای مرکز گیلان بسیار پرکار هستم و بطور مثال در سال گذشته 30 برنامه اعم از اجرایی وکارشناسی بصورت پخش زنده داشته ام.

دلبر-من

 4- پیش کدام استادان آموزش دیده اید؟ خودتان هم کلاس آموزشی دارید؟

دوره آواز را نزد استاد جمال الدین منبری گذرانده و از رهنمودهای اساتید محترم چون مرحوم همایون خرم، احمد ابراهیمی و همچنین حسام الدین سراج بهره مند گردیده ام و حالیه مدت 12 سال  است که در آموزشگاهای سروش تحت نظر صدا و سیمای گیلان آوای ایرانی و دامون مشغول آموزش صداسازی و آواز ایرانی می باشم.

 5-  با کدام گروه و یا گروه هایی کار می کنید ؟ آیا برنامه ای در این زمینه در سال جاری و آینده نزدیک دارید؟

گروههای مختلف کوبان- کوبه- دل انگیزان- دلشدگان-  پرند و … درسال جاری نیز بهمراه گروه دلشدگان کنسرت خواهم داشت.

radepa-poster

6- از آثار و آلبوم های خود بگید.

دلبرمن و مجموعه ای از آثار قدما که درحال تدوین است. (برای دریافت آن می توانید به آدرس روبرو مراجعه کنید  http://delojan.ir)

1(2)

7-از سبک های جدید موسیقی برای ما توضیح دهید.

هرنوع موسیقی درجایگاه خود به صورت اصولی ارزشمند است (پاپ- کلاسیک- جز- بلوز- راک و … ) البته اخیراً از تلفیق بعضی از آنها با موسیقی سنتی آثار قابل توجهی نیز خلق شده که شرح آن نیز در این سیاه مشق نمی گنجد به طور مثال کار همصدای عشق با صدای اینجانب که در آرشیو صداوسیمای کشور نیز وجود دارد پاپ سنتی است.

—————————————————-

8-شغل فعلی شما چیست و الان چه مسئولیتی دارید؟

      کارمند- مدیر آب و فاضلاب شهری خمام.

2IMG_9778

9- آیا تداخلی بین شغل شما و با هنر شما بوجود نمی آید؟

جمع صورت باچنان معنای ژرف      بر نیاید جز ز بامدادی زفت

        البته به جهت مزاح بود-  نخیر؛ تداخل نیست، بلکه هنر غذای روح است وکار، اسبابی به جهت روند ادامه معیشت و فقط با یک مدیریت صحیح می توان فیمابین آنها هارمونی(هماهنگی) ایجادکرد.

10- رابطه همکاران و مسئولین حوزه اداری شما با هنر شما چطور است؟ 

شکر خدا با همکاران رابطه خوبی دارم و همیشه مورد لطف و تشویق همکاران بوده و هستم.

img_0451

11- آیا برای آنها هم می خوانید و یا برنامه ای اجرا می کنید؟ تا حالا سازمان شما در زمینه هنر و موسیقی و آواز از شما و یا گروه شما استفاده کرده است؟ یا مخالف فعالیت  های شما هستند؟ لطفاً توضیح دهید.

ترجیح می دهم دامنه اجرایی هنرم را به محیط کار نیاورم و هر وقت تقاضا شده یکی از هنرجویانم را معرفی کرده ام.

dscf0018

 —————————————————-

12-  نظر شما نسبت به زادگاه تان چیست؟

دوستی وطن از ایمان است از طرفی جناب مولانا می فرمایند: “باز هوای وطنم وطنم آرزوست”  البته منظور مولوی موطن اصلی(آنطرف) است. آری، زادگاهم را دوست می دارم و برایم قابل احترام است و اما آنحضرت درجایی دیگر می فرماید:

             هرکسی که دور ماند از اصل خویش                باز جوید روزگار وصل خویش . 

13- آیا شناختی و ارتباطی با سایر افرادی که از بخش عمارلو در زمینه  موسیقی و آواز فعالیت می کنند، دارید؟

و البته دورادور با بعضی ازعزیزان آشنایی دارم ازجمله آقای پروانه، از نوازندگان خوب سنتور و مهدی احمدپور از نوازندگان خوب تار که امیدوارم بستر مناسبی برای فعالیت هنریشان در منطقه نیز فراهم گردد و عزیران دیگر و همچنین آقای قربانی نوازنده ویولون و فرزند محترمشان که اخیراً باب آشنایی فراهم گردید و مرحوم سیاوش احمدپور که یادش گرامی باد.

14- آیا دوست دارید برنامه ای در منطقه عمارلو اجرا کنید؟

      بله، مایه مباهات است.

Picture 001

15-نظر شما نسبت به وضعیت فعلی بخش عمارلو چیست؟

منطقه ای با مردمی سخت کوش با وقار مهربان وکوههایی بمانند گردن، راست قامتان که چشم براه دوردست ها که شاید ناجی باعصای تحولی از راه برسد منطقه رامتحول نماید اما باید دانست:

بیرون ز تو نیست هرآنچه در عالم هست   از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی.

16- چطور می توان منطقه را از این وضعیتی که ضمنی اشاره فرمودید بیرون آورد؟

دعوت از نخبگان منطقه که درکشور پراکنده اند و جلسات و رایزنی های مکرر فرهنگی علمی و ارائه راهکارهای مناسب و آنچه که مورد نیاز یک منطقه پویاست.

17- نظر شما نسبت به پایگاه اطلاع رسانی عمارلو (www.ammarlou.ir) چیست؟ و علی رغم اینکه در ابتدای راه است  تا چه اندازه در معرفی منطقه و نخبگان بخش و همچنین انعکاس اخبار و رویدادهای عمارلو موفق بوده است؟ 

حرکت فرهنگی بسیار خوب و ستودنیست رسالتی عظیم برعهده دارید دست حق همراهتان  

آب دریا را اگر نتوان کشید        هم بقدر تشنگی باید چشید.

دلبر-من2

18- سخن پایانی: پیشنهادی، انتقادی و مطلبی دارید بفرمایید.

از درون تمنای سرافرازی زادگاهم و مردم نجیبش را دارم خاک پای عمارلویی های عزیز.

از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما گذاشتید بسیار متشکریم.

انشا ا… که سال 93 و سالهای آتی برای شما و خانواده محترمتان پر از موفقیت و سلامتی باشد.

  

نوشته شده توسط umran در دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۸ ق.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    باسلام.با تشکر از شما بابت انجام این مصاحبه با استاد ارجمند حمید بامدادی.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


5 + 1 =