آزمایشگاهی در یک قرص

آزمایش فوری و ارزان آب با ایده محقق ایرانی – سانا جهانشاهی انبوهی

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
1-3196

 

 

 

 

 

 

تیمی از محققان دانشگاه مک‌ مستر کانادا  با همکاری محقق ایرانی مشکل آزمایش هزینه‌بر و کند آب را با معکوس‌کردن این فرآیند حل کرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به جای انتقال آب به آزمایشگاه، سنا جهانشاهی انبوهی و همکارانش شیوه‌ای را برای انتقال آزمایشگاه به آب و ارائه این فناوری حیاتی در دستان مردم عادی طراحی کرده‌اند.

تیم علمی فرآیند شیمیایی پیشرفته و لازم برای آزمایش ایمنی آب را با سازگارکردن این فناوری به درون یک نوار تنفسی حل‌شدنی آسان کرده‌اند. با استفاده از این فناوری، با انداختن قرصی به درون آب و تکان‌دادن شدید آن، در صورت تغییر رنگ آب، می‌توان به ایمنی آن پی برد. این فناوری پتانسیل افزایش قابل‌توجه دسترسی به آزمایش سریع و مقرون به صرفه را در سراسر جهان داراست.

ایده استفاده از این فناوری زمانی به ذهن سانا جهانشاهی انبوهی، دانشجوی مقطع دکترای مهندسی شیمی دانشگاه مک‌ مستر کانادا، خطور کرد که وی هنگام خرید به نوارهای تنفسی برخورد کرد و متوجه شد همان ماده به کاررفته در این نوارهای حل‌شدنی می‌تواند دارای کاربردهای وسیع‌تری در صورت استفاده از آن در ساخت قرص جدید باشد.

1-3196

محققان هم‌اکنون شیوه‌ای را برای ذخیره‌سازی دقیق مقادیر اندازه‌گیری‌شده آنزیم‌ها و دیگر عوامل فعال در قرص‌های ساخته‌شده از ماده به کاررفته در نوار تنفسی یافته‌اند و این قرص‌ها را به آزمایشگاه آنی تبدیل کرده‌اند.

لینک خبر ایسنا

خبر در ساینس دیلی

صفحه سانا جهانشاهی انبوهی

ماده به کاررفته در این قرص pullulan نام دارد و زمانی که خشک است، به شکل جامد است. این ماده از عوامل حساس در مقابل تغییرات اکسیژن و دما محافظت می‌کند که این تغییرات می‌تواند آن‌ها را ظرف چند ساعت بلااستفاده کند. تاکنون چنین عواملی باید در دماهای بی‌نهایت سرد حفظ شده و درون شیشه‌ای در قطعات یخ خشک عظیم حمل می‌شدند که این فرآیند بسیار گران بود.

 انتظار می‌رود تکنولوژی ارائه‌شده دارای کاربردهای عمومی مهمی برای آزمایش‌کردن آب در مناطق دورافتاده و کشورهای در حال توسعه‌ای باشد که با کمبود زیرساخت‌های آزمایشگاهی مواجه هستند. چون این فناوری به آسانی قابل‌مقیاس‌بندی است، به سرعت در بازار نفوذ خواهد کرد.

ammarlou.ir این موفقیت را به این محقق جوان ایرانی (عمارلویی) و تیمش تبریک عرض نموده و آرزوی توفیق و سلامتی روزافزون برای ایشان دارد.

  

نوشته شده توسط farabi در دوشنبه, ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۹:۲۳ ق.ظ

۲ نظر

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    امیدواریم شاهد موفقیت های بیشتر بچه های عمارلو باشیم

  2. 0

    امیدواریم قدر و منزلت بچه های پر استعداد بخش عمارلو شناخته بشه وروز به روزشاهد موفقیت سبزشان باشیم

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


6 + = 10