ابراز نگرانی کارگران معدن سنگرود از تعطیلی این واحد معدنی

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
6722800
درحالی که معدن زغال سنگ البرز غربی دارای انبوهی از بهترین و مرغوب‌ترین ذغال سنگ‌ها است اما متأسفانه شرایط فنی برای استخراج ذغال سنگ توسط پیمانکار فراهم نمی‌شود و این واحد معدنی در آستانه انحال قرارگرفته است.

جمعی از کارگران معدن ذغال سنگ البرز غربی (سنگرود) با ارسال نامه‌ای خطاب به مقامات عالی کشوری نسبت به تصمیم وزارت صنعت‌، معدن و تجارت و شرکت فولاد ایران در خصوص انحلال این واحد معدنی، ابراز نگرانی کرده اند.

 ۳۷۰ کارگر معدن البرز غربی واقع در بخش عمارلو از توابع شهرستان رودبار زیتون در استان گیلان در این نامه به شرح مشکلاتی که باعث شده است تا برخی افراد به بهانه غیر اقتصادی بودن تولید این واحد معدنی را تعطیل و کارگران آن را بیکار کنند پرداخته‌اند.

به باور نویسندگان، درحالی که معدن زغال سنگ البرز غربی دارای انبوهی از بهترین و مرغوب‌ترین ذغال سنگ‌ها است اما متاسفانه بدلیل عدم کار کارشناسی برخی از کار‌شناسان شرایط فنی برای استخراج ذغال سنگ توسط پیمانکار فراهم نمی‌شود و این واحد معدنی در آستانه انحال قرارگرفته است.

به باور این کارگران، تلاش برای انحلال معدن سنگرود در حالیست که بر اساس نقشه‌های قدیمی واسناد مربوط به کار‌شناسان آن دوره این واحد معدنی تا ۴۰ سال آینده ذغال سنگ قابل استخراج دارد.

درادامه این نامه کارگران تصریح کرده‌اند: این معدن تنها قطب اقتصادی دو منطقه «عمارلو» و«خورگام» بوده و زمانی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر در این معدن کار می‌کرده‌اند که این میزان در سال ۹۰ به حدود ۶۰۰ نفر کاهش یافت و بعد آن نیز تا به امروز رقم کارگران شاغل در این معدن به ۳۷۰ نفر تنزل یافته است.

نویسندگان این نامه در ادامه با یادآوری تاکیدات مقام  معظم رهبری در سال 93 بر تولید ملی و مدیریت اقتصاد جهادی، افزوده‌اند: متأسفانه برخلاف این تاکیدات؛ شرکت فوق به این موضوع نسبت به تعدیل نیروی انسانی این واحد تولیدی در قالب بازنشستگی زود هنگام، خرید خدمت و انتقال نیروی انسانی آن به واحد‌های دیگر که تولید ذغال سنگ دارند اقدام کرده است.

نویسندگان این نامه با تاکید بر اینکه کارگران این مجموعه بزرگ که از روستائیان متعصب به نظام و جزء زحمتکشان به حق جامعه هستند، افزوده‌اند: معدن زغال سنگ البرز و شرکت آب معدنی داماش جز 2  منبع در آمدی و اشتغال جوانان منطقه بودند که شرکت آب معدنی داماش که زمینه اشتغال تعدادی از جوانان منطقه  را فراهم کرده بود بیش از 2 سال است که تعطیل شده ‌است.

دربخش پایانی نامه، کارگران البرز غربی با ابراز تأسف مجدد از عدم پیگیری مسئولان مربوطه نسبت به رفع مشکلات کارگران این واحد گله‌مند شده و خواستار آن شده‌اند تا مدیران سازمان توسعه ونوسازی معادن، شرکت تهیه تولید به جای رها سازی و خصوصی سازی این معدن به افزایش بهره برداری و تولید ذغال سنگ توجه کنند.

 

  

نوشته شده توسط farabi در شنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۹ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    از مسولین دلسوز کشوری و استانی عاجزانه خواهش می کنیم به داد مردم دو منطقه عمارلو و خورگام برسید و دو واحد تولیدی معدن سنگرود و آب معدنی داماش را از انحلال نجات دهید.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


9 + 4 =