دهیار، اعضای شورا و هیئت امنای مسجد روستای نوده فاراب در گفتگو با زیتون خبر؛

دورترین روستای گیلان در چنبره مشکلات/ از خرابی راه تا فرسودگی شبکه آب روستا

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
nodeIMG_2493

 

 

 

 

 

 

 

نوده فاراب، دورترین روستای استان گیلان است که در فاصله بیش از ۱۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است و همین دوری مسیر سبب شده تا این روستا با محرومیت هایی روبرو باشد.

5n

زیتون خبر: عضو شورای اسلامی روستای نوده فاراب عمارلو، به خبرنگار ما می گوید: ۸۰ خانوار به صورت فصلی و دائم در روستای نوده فاراب زندگی می کنند و اغلب دامدار و کشاورز هستند.

محمد تهرانی، ادامه داد: کمبود آب کشاورزی و کاهش نزولات جوی وعدم برخورداری از امکانات مدرن کشاورزان و دامداران روستا را با مشکل مواجه ساخته است.

4n

وی، با بیان اینکه روستای نوده ۵ شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده است، بیان نمود: برگزاری مراسم های عزاداری و مذهبی سنتی از جمله آیین‌های مذهبی روستای نوده به شما می‌آید.

عضو شورای اسلامی روستای نوده با بیان اینکه این روستا از اماکن گردشگری منحصر به فردی برخوردار است، افزود: غار چپلک از اماکن دیدنی این روستا است که این مکان دیدنی به دلیل بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی مغفول مانده است.

وی فرسوده بودن شبکه آبرسانی روستا را از مهم‌ترین مشکلات برشمرد و گفت: لوله انتقال آب روستا به همراه منبع بتنی ذخیره آب ۴۳ سال پیش به همت اهالی ساخته شد اما الان هم منبع آب هم لوله‌ها دچار فرسودگی شدند و جوابگوی نیاز اهالی روستا نیستند.

وی خرابی راه ارتباطی را از دیگر مشکلات اهالی عنوان نمود و ابراز نمود: به دلیل صعب العبور بودن مسیر و عدم مرمت اهالی در روزهای بارندگی و گل و لای باید به خودروهای خود زنجیر ببندند تا وارد روستا شویم.

این عضور شورای اسلامی افزود. به دلیل اینکه روستای نوده در دورترین نقطه استان گیلان واقع شده متاسفانه مسئولان کمتر به آن توجه کرده اند.

7n

تهرانی بیان نمود: به عنوان یک شورا از مسئولان گیلان خواهش می کنم نگویید بودجه نداریم ما هم حق زندگی داریم مشکل تردد و آبرسانی روستا را تاهرچه قدر که برایشان مقدور است رفع کنند.

 هنوز یک خودرو به سختی از کوچه های روستا رفت و آمد می کند

رضا شعبانی دهیار روستای نوده فاراب، نیز در گفتگو با خبرنگار زیتون خبر، اظهار کرد: ابتدا از مسئولان شهرستان و بخشدار و فرماندار که نگاهی نسبت به روستا داشتند تشکر می کنم، نوده دور ترین روستای شهرستان و استان است و محرومیت هایی  را در خصوص فرسوده بودن بافت مسکونی روستا، کمبود آب کشاورزی روستا و فرسوده بودن شبکه آب آشامیدنی روستا و… مواجه است.

3n

وی ادامه داد: برای رفع مشکل آب شرب روستا از ۳۰ سال قبل تا بحال اقدامی صورت نگرفته و حتی سالی یک بار کلر زنی منبع آب هم انجام نمی شود.

وی تصریح نمود: هنوز یک خودرو به سختی از کوچه های روستا رفت و آمد می کند و شن ریزی انجام نمی شود، اعتبارات اندک دهیاری هم برای مرمت کوچه ها کفاف نمی کند.

دهیار روستای نوده ابراز نمود: پیگیری های بسیاری برای رفع این محرومیت ها از طرف دهیاری و شورای اسلامی صورت گرفته است اما اقدامی تا کنون صورت نگرفته تا مشکلات مردم رفع شود.

وی ادامه داد: روستای نوده دارای خاک مرغوبی است اما به دلیل عدم دارا بودن استخر ذخیره آب کشاورزی اراضی غیر قابل کشت هستند و پیگیری های زیادی از طریق نماینده دوره قبل و فعلی انجام گرفته اما صحبت از کمبود اعتبارات است.

حسن حسینی عضو هیئت امنای مسجد روستای نوده، نیز به خبرنگار زیتون خبر گفت: عملیات مرمت و بازسازی روستای نوده به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده و بنابراین خواستار مساعدت مسئولین در این زمینه هستیم.

2n

وی، ابراز کرد: در روستای نوده از آب کشاورزی برخورداریم ولی به دلیل عدم فراهم بودن زیر ساخت ها امکان استفاده از آنها ممکن نیست،  زمین ها در بالا دست و چشمه آب در پایین دست واقع شده و نیازمند پمپاژ آب هستیم.

جاده آخرین روستای قزوین آسفالت شده جاده روستای ما خاکی است

 خلیل کریمی، عضو شورای اسلامی روستای نوده، نیز به خبرنگار زیتون خبر می گوید: خرابی جاده روستا مهمترین مشکل اهالی نوده است، تمام جاده های استان قزوین که در جوار ما هستند آسفالت شده اند و جاده ارتباطی ما به این وضعیت است.

1n

عضو شورای اسلامی بخش عمارلو بیان نمود: دوری راه سبب شده تا نوده محروم بماند و مسئولین رفت و آمد را سخت می بینند کمتر به روستا می آیند.

منبع خبرزیتون خبر

عکس از ammarlou.ir

IMG_2498 IMG_2494 IMG_2493 IMG_2492 IMG_2491 IMG_2489 IMG_2488 IMG_2485 IMG_2484 IMG_2483

  

نوشته شده توسط farabi در چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۹:۲۹ ق.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    دوسال در این روستا معلم بودم و همه آنچه را که عزیزان نوده گفتند درک می کنم.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


6 + = 10