هزاران نفرین بر این زلزله

تقارن سالگرد زلزله سال ۱۹۹۰ با جام جهانی ۲۰۱۴

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /home/ammarlou/domains/ammarlou.ir/public_html/wp-content/plugins/bottom-of-every-post/bottom_of_every_post.php on line 32
زلزله 12

 

 

 

 

 

در زلزله سال ۱۳۶۹ جوانانی که بیدار بودند و مسابقه فوتبال را تماشا می کردند اکثریت خود زنده ماندند و تیم های امدادی تشکیل دادند و خیلی ها را نجات دادند.

اکنون که ۲۴ امین سالگرد بروز آن فاجعه اسفناک با بیستمین دوره جام جهانی تقارن پیدا کرده است ما نیز ضمن تقدیر و تشکر از همه عزیزانی که موجبات امداد رسانی به مردم منطقه را فراهم نمودند و همچنین  با آرزوی غفران الهی برای همه آن عزیزانی که  شهیدگونه  از میان ما رفتند؛ بخشی از مطالب مرتبط با  جامهای جهانی و زلزله شهرستان رودبار را در اینجا گرد آوری نموده ایم:

دیدار فوتبالی که جان هزاران ایرانی را نجات داد

جام جهانی ۹۰ یادآور خاطره تلخ و مصیبت‌بار زلزله رودبار و منجیل نیز هست.از یاد هم نبریم که همان پخش بازی‌ها در زمان وقوع زلزله(بازی اسکاتلند و برزیل بود) جان خیلی ها را نجات داد.مردم گیلان و بخشی از استان اردبیل فعلی خوب به یاد دارند که در همان زمان می‌شد با دسترسی به پخش تلوزیون مسکو و باکو (با همین آنتن‌های معمولی) بازی را زودتر از زمان پخش با تاخیر و به صورت زنده دید.

زمان رخداد زلزله بسیاری از مردم استان گیلان به‌خصوص جوانان در دقایقی پس از ساعت ۲۴ پنجشنبه سرگرم تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا بودند که زمین به یکباره لرزید و این‌چنین بود که به دلیل بیدار بودن، بسیاری از جوانان توانستند به‌هنگام وقوع فاجعه از منازل بگریزند و زیر آوار نمانند. اما علت بالا بودن خسارات جانی در زلزله منجیل درحقیقت، خطا در اعلام کانون زلزله بود چراکه در آن زمان به دلیل محدود بودن ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، کانون زلزله منطقه دیلمان در استان گیلان اعلام شد و از این رو زمان طلایی برای امداد رسانی به مناطقی که خسارات جدی بدانها وارد شده بود از دست رفت چراکه این زمان طلایی برای نجات آسیب دیدگان در زلزله ۲۴ تا ۷۲ ساعت است.

266283_497

————————————————————————-

۲۴ سال از ”  شبی که یک سال از فوت امام(ره) می گذشت”، “۲ سال از پایان جنگ نمی گذشت”، ” عراق هنوز، کویت را اشغال نکرده بود”، “تلویزیون دوشبکه داشت” و “ایتالیا، میزبان جام جهانی ۱۹۹۰ بود” می گذرد و هرگاه نام یک بازی جام جهانی می‌آید ایرانی ها یاد زلزله تلخ رودبار و منجیل می افتند؛ دیدار برزیل – اسکاتلند در ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ (۲۱ ژوئن ۱۹۹۰)

به گزارش خبرنگار ورزشی مشرق، یکی از شب های داغ جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا بود، بازی ها به دور سوم گروهی رسیده بود و حساسیت ها برای فوتبال دوستان آنقدر بالا بود که رنج دیر خوابیدن را به جان بخرند و تا پاسی از شب پای گیرنده منتظر بمانند تا بازی با تاخیر روی آنتن برود.  لذت فوتبال دیدن برای فوتبالی‌هایی که به دیدن بازی با تأخیر عادت کرده بودند و برای لذت بردن از فوتبال و ندانستن نتیجه خود را در محاق خبری قرار می‌دادند، تازه معنا پیدا کرده بود.

266282_725
مردم گیلان و بخشی از استانهای زنجان، اردبیل وقزوین فعلی خوب به یاد دارند که در همان زمان می‌شد با دسترسی به پخش تلوزیون مسکو و باکو (با همین آنتن‌های معمولی) بازی را زودتر از زمان پخش با تاخیر و به صورت زنده دید اما بسیاری از آنها لذت بیدار نشستن و دیدن فوتبال در کنار هم را ولو با تاخیر ترجیح می دادند…

ساعت از ۱۲ شب گذشته و نیم ساعتی می شد که پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ شروع شده بود، در آن شب کذایی برزیل و اسکاتلند در ورزشگاه دل آلپی تورین بازی داشتند. برزیل، دو بازی قبلی اش را از سوئد و کاستاریکا برده بود و در صدر گروه c قرار داشت.

در دل تاریکی آخرین شب بهاری، منجیل و رودبار بر روی دامنه کوه دل به خنکایی سپرده اند که از دریاچه سد سفید رود می آید اما ۱۱ کیلومتر پایین تر، درست زیرپای رودبار آرام و خواب آلود، هیاهویی برپاست. گسل ۸۰ کیلومتری که رودبارسال هاست روی آن زندگی می کند، فشار لایه های اطراف را تاب نمی آورد و با قدرت ۷٫۳ ریشتر به لرزش می افتد.

266278_234

خیلی ها در رودبار و منجیل، سوت آغاز بازی توسط کهل اتریشی را شنیدند اما مردمی که پای تلویزیون‌های سیاه و سفید بلر قدیمی نشسته بودند تک گل بازی را که مولر مهاجم تعویضی برزیل در دقیقه ۸۰ زد، را ندیدند؛ زلزله ۷٫۳ ریشتری اواسط بازی آمد؛ مطمئنا اگر بازی، زنده پخش نمی شد تلفات زلزله بیشتر از اینها بود… آن شب، شب های داغ جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا هم بود. برزیل و اسکاتلند در ورزشگاه دل آلپی تورین بازی داشتند. برزیل، دو بازی قبلی اش را از سوئد و کاستاریکا برده بود و در صدر گروه c   قرار داشت. خیلی ها در رودبار، سوت آغاز بازی توسط کهل اتریشی را شنیدند اما هیچ کس تک گل بازی را که مولر مهاجم تعویضی برزیل در دقیقه ۸۰ زد، را ندیدند. زلزله، وسط بازی آمد. مطمئنا اگر بازی، زنده پخش نمی شد تلفات زلزله بیشتر از اینها بود.

حتی فکر کردن به آن هم سخت است. در یک لحظه، تمام شهر روی زمین می خوابد. با قطع شدن برق، خاموشی مطلق، همه جا را فرا می گیرد. فقط صدای جیغ و ناله زیرآوارمانده ها شنیده می شود و گرد و غبار خانه های تازه ویران شده، ابری روی شهر ایجاد می کند. عده ای فکر می کنند قیامت شده، سکته می کنند و می میرند.

266284_447

 زلزله رودبار محدوده ای به وسعت ۶۰ هزارکیلومترمربع (تقریبا به اندازه استان خوزستان)، لرزاند. ساکنان تهران، تبریز و اصفهان، لرزش را حس کردند . تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از کانون زلزله، همه چیز ویران شد. ۵۰ پس لرزه در عرض ۳ ساعت، امکان کمک کردن را از بین برد و حتی بر میزان تلفات افزود. ریزش سنگ، جاده ها را بست. در چند منطقه، لغزش زمین حداقل چهار روستا را با ساکنانش زیر خاک دفن کرد.

Iranian Women Mourning the Loss of Loved One.

این منطقه از توان لرزه خیزی بالایی برخوردار است و مطابق نقشه خطر زمین لرزه ایران (مانوئل بربریان ۱۹۷۷) در معرض تخریب متوسط VII تا زیاد (VIII,IX,X) قرار دارد و در هزار سال اخیر ۱۶ زلزله با بزرگی بیش از ۶ ریشتر در این منطقه به وقوع پیوسته است.
چند ساعت پس از وقوع زمین لرزه اصلی، چندین پس لرزه در مواردی با بزرگی بیش از ۵ اتفاق افتاد؛ به‌طوری که تا ۹ روز پس از وقوع زلزله، ۱۷ پس لرزه بیش از ۴ و ۳۵ مورد تا ۴ ماه پس از آن با بزرگی بیش از ۴ ثبت و گزارش شده است….
۳۷ هزار کشته، ۶۰ هزار زخمی، نیم میلیون آواره و بی‌خانمان و ۱۶۴ میلیارد تومان(معادل ۸ درصد تولید ناخالص ملی آن سال – ۱۳۶۹).با تخریب ۱۰۰ هزار واحد ساختمانی، یکی از بزرگ‌ترین خسارات را به مناطق شهری ایران در قرن بیستم وارد کرد و شهرها و روستاهای فراوانی را به شدت تخریب کرد.

IMG17382038

پراکندگی زیاد روستاها در دل کوه ها، اشتباه در محل و مقیاس زلزله، دودلی درباره دریافت کمک خارجی، قطع شدن جاده ها، عدم اطلاع رسانی سریع و به موقع، از دست رفتن ۷۲ ساعت اولیه بعد از زلزله که به ساعات طلایی نجات مشهور است، تلفات زلزله را بالا می برد.

زلزله 12

 آری زلزله آمد زلزله همانند الک و غربال ماشینی و مکانیکی  آمد. با فرکانس بالا و پریود کوتاه که یک دقیقه هم طول می کشد. ۹۰ درصد خانه های شهری که یک طبقه و با آجر و سیستم طاق ضربی ساخته شده اند، ویران می شوند. از خانه های ۱۲۰۰ روستای اطراف که از مصالح متداول روستاهای ایران یعنی خشت ، گل ، چوب و سنگ بنا شده اند چیزی جز تلی از خاک باقی نمی ماند.

زلزله 14

 هوا گرم است. جسدها زیادند. بوی تعفن همه جا را گرفته. نمی شود اجساد را نگه داشت و تک تک دفن کرد. لودرها به کار می افتند، گورهای دسته جمعی می کنند. بازماندگان بهت زده، اجساد عزیزان شان را در دریاچه سد سفید رود که کنار آرامستان است، غسل می کنند. اجساد هر خانواده، ردیفی کنار هم چیده می شود  و باز لودرها می آیند و خاک می ریزند. حالا هر خانواده چند تل خاک دارد و چند تکه سنگ بر  روی آنها.

 266287_177

وضع ساخت و ساز به قدری خراب بود و آنقدر به بقیه مناطق ایران شباهت دارد که ۱۳ روز بعد از زلزله، سیاست های بازسازی به تصویب می رسد و آئین نامه ۲۸۰۰ هم که مربوط به محاسبات ساختمان در برابر زلزله است، نهایی می شود.

266281_103

بمان و بساز. بازسازی براساس اصل نگه داشتن بازماندگان در منطقه و مشارکت شان در ساخت و ساز انجام می شود تا جلوی بیکاری، مهاجرت و نابودی اراضی کشاورزی و دام ها گرفته شود. ۱۷ ستاد معین به سرپرستی بنیاد مسکن، اول برای آوارگان، چادر امدادی و  اتاقک های ۱۲ تا ۳۵ متری علم می کنند بعد هم به اهالی، مصالح و وام ۲۰ هزارتومانی  می دهند تا خود اهالی خانه هایشان را بسازند. ومهندسان معماری و ساختمان، ناظر ماجرایند.

 Iranian Women Crying Over Earthquake Victims

«۳۱ / ۳ / ۱۳۶۹ – بر اثر زلزله.» روی  حدود ۸۰ درصد سنگ قبرهای آرامستان منجیل این عبارت حک شده است. در هر ردیف،هم معمولا نام یک فامیل تکرار می شود و معلوم است که همه خفتگان در یک ردیف، اعضای یک خانواده اند. قبرستان، به شهر چسبیده برای همین هر کس که دلش بگیرد، می تواند سریع به اینجا بیاید. قبرستان، تپه ایست که از همه جای شهر، قابل رویت است. کنار سنگ قبری نوشته شده : «نفرین به زلزله ۶۹»

IMG17381697

IMG17381834

——————–

جام جهانی ۱۹۹۰ در سرزمین چکمه بر‌گزار شد و این ژرمن‌ها بودند که توانستند بر بام جهان بایستند. کلینزمان در این سال با تیم پر ستارهٔ آلمان با شکست آرژانتین و دیگو مارادونا در فینال جام را در ایتالیا نصیب خود می‌کنند و قهرمان جهان می‌شوند کلینزمان دراین جام ۳ گل زد در همین سال کلینزمان بعد از زلزله رودبار و منجیل با مردم مصیبت زده این شهرها ابراز همدردی کرد و جزء معدود فوتبالیست‌های حرفه‌ای بود که برای کمک به مردم این منطقه گام برداشت.

1356409349

 احمدرضا عابدزاده در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و پیش از بازی ایران و آلمان در سومین و آخرین بازی خود در جام جهانی ۱۹۹۸ در روز ۴ تیر ۱۳۷۷ به عنوان کاپیتان تیم ملی با اهدای تابلو فرشی از طرف  فدراسیون فوتبال ایران به کلینزمان بخاطر حرکت انسان دوستانه او اهدا کرد. 

ammarlou.ir  نیز از همه افراد، دولت ها و نهادها که از سراسر جهان برای مردم مناطق زلزله زده سال ۱۳۶۹ شهرستان امداد رسانی نمودند و موجبات تسلی خاطر بازماندگان را فراهم نمودند؛  تشکر و قدردانی می کند.

  

نوشته شده توسط umran در شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲ ب.ظ

۳ نظر

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  سلام تشكر ميكنم از مديريت سايت به خاطر به روز بودنش وارائه مطالب مفيد.سالگرد زلزله جانكاه سال 69 روبه خانواده هاي بازماندگان تسليت ميگم.

 2. 0

  اون شب وحشتناک رو خوب یادمه. ۹ سال داشتم خیلی از فامیلام که نزدیک ترینشون خانواده عمه ام بودند توی زلزله مردند. نفرین به زلزله ۶۹

 3. 0

  درودبرفرهیخته گان ودانش پژوهان ومردمان خونگرم شهرستان رودبار
  خدایا قسم ات خواهم داد
  به بلندای کوه دربند
  به شکوه لبخند
  بر لب پیر زنی نا امید
  ودرختان سرسبز زیتون
  به آن رودسپید روان
  به صدای نفس خسته ی آب
  به همین جام شراب
  بیش از این زهر میفشان تو به کام رودبار
  بیست پنجمین سالگرد جان باختگان جمعی از اهالی شهرستان رودباردر زلزله دلخراش سال ۶۹ را تسلیت وتعزیت عرض می نمائیم

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه


+ 8 = 10